Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na fotbal armádním speciálem. Dopravu reprezentace k debaklu do Ruska povolila vláda

Stanislav Tecl si kryje míč před protihráčem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Tecl si kryje míč před protihráčem | foto: ČTK/AP

PRAHA Pondělní debakl české fotbalové reprezentace při zápase v Rusku se nepřímo dotkl i tuzemské vlády. Byl to totiž právě kabinet Andreje Babiše, který schválil přepravu hráčů na zápas. Národní tým na místo utkání dopravilo armádní letadlo. Bylo to poprvé po šesti letech, kdy česká fotbalová asociace zvolila pro přesun k mezistátnímu utkání letadlo ozbrojených složek. Národní fotbalový tým se přitom běžně přepravuje soukromými linkami.

K přátelskému utkání do Rostova na Donu se česká reprezentace vydala v sobotu 8. září, podle informací serveru Lidovky.cz nasedla do armádního leteckého speciálu. Cestovala strojem Airbus A-319. Po jednom z největších debaklů ve své historii, 1:5, pak dosedl letoun s neúspěšnými fotbalisty na letišti v pražských Kbelích uplynulé úterý. Český národní tým cestoval armádním speciálem poprvé od roku 2012.

„Armáda ČR zabezpečuje přepravu v souladu se zákonem o ozbrojených silách České republiky. Na základě rozhodnutí vlády lze zabezpečit leteckou dopravu sportovců reprezentujících Českou republiku v zahraničí,“ přiblížil serveru Lidovky.cz pravidla armádní dopravy mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka. Kabinet svolil k přesunu speciálem na svém předposledním srpnovém zasedání, návrh vzešel od ministerstva školství, jemuž sport podléhá.

Dopravu k utkání do Ruska si pro národní tým objednala Fotbalová asociace ČR, náklady obě strany tají. Částka podléhá obchodnímu tajemství. Fotbalový výběr přitom využívá armádní letecké flotily naprosto výjimečně. Běžně cestuje stroji firmy Travel Service, s níž má asociace uzavřenu rámcovou smlouvu. Spojení s Travel Service dává smysl i v tom ohledu, že majetkovou většinu ve firmě dosud drží čínská CEFC, jež ještě v srpnu byla partnerem reprezentace.

„Travel Service zajišťuje leteckou přepravu do zahraničí na většinu zápasů fotbalové reprezentace, vyjma například zápasu v Rostově. Jedná se o běžné komerční lety za standardních podmínek na trhu,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Travel Service Vladimíra Dufková. Občas reprezentace nasedne do stroje Českých aerolinek, v nichž majetková většina náleží rovněž společnosti Travel Service.

‚Armáda? Nejvýhodnější podmínky ze všech‘

Pro cestu do Rostova padla podle mluvčího české reprezentace Pavla Pillára z prostého důvodu, za daných okolností šlo prý o nejlepší variantu. „Podmínky i technické specifikace letů byly nejvýhodnější ze všech dostupných možností,“ vysvětlil pro Lidovky.cz. S podrobnostmi o armádních letech se národní tým seznámil letos na jaře při výpravě do Číny, když si musel po poruše původně zajištěného letadla dohodnout náhradní spoj.

„A“ mužstvo fotbalové reprezentace se naposledy přesouvalo armádním letadlem v červnu 2012, když se vracelo z mistrovství Evropy v Polsku. Tehdy vypadlo ve čtvrtfinále s Portugalskem. V září 2012 pak cestoval strojem z leteckého parku Armády České republiky výběr do 21 let k utkání do černohorské Podgorici. Čeští mladíci tehdy s Černohorci remizovali 1:1, čímž si zajistili účast v baráži o mistrovství Evropy.

Trenér fotbalistů české reprezentace Karel Jarolím.
Let společnosti Travel Service.

Armádní letecká flotila

Leteckou přepravu Armády České republiky má na starosti 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely, dohromady disponuje devíti letadly.
Jde o dvojici letadel  Airbus A-319 CJ,  čtyřmi stroji Casa C-295 M a dále letouny s menší přepravní kapacitou Canadair CL-601, Jakolev JAK-40 a Let L-410 UVP-E Turbolet.

Fotbalisté zdaleka nejsou jediný tuzemský výběr, jenž se proletěl armádním speciálem. Armáda zajišťuje přepravu různým sportovním reprezentacím v průběhu celého roku. „Ročně se jedná v případě sportovců zpravidla o zhruba desítku až maximálně několik desítek letů. Jejich konkrétní počet je odvislý od volných přepravních kapacit, vznesených požadavků a konání mezinárodních klání,“ podotkl Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany.

Zdaleka nejznámějším případem spojení armády a sportovního výběru na poli přepravy byla cesta hokejového týmu ze zimních olympijských her v Naganu v roce 1998. Čeští hokejisté v turnaji navzdory všem predikcím zvítězili. Původně s cestou do České republiky nepočítali. Jenže po vítězství a mimořádné podpoře z domova cítili potřebu tuzemským fanouškům poděkovat. Do Prahy je tak dopravil narychlo domluvený armádní speciál. 

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!