10. listopadu 2016 14:29, aktualizováno  14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mé odvolání chtějí pučisté z Lán a pražská mafie, tvrdí Dienstbier

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA V politických kuloárech se spekuluje, že jedním z končících ministrů Sobotkovy vlády by měl být ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Ten se však rozhodl bránit a ve čtvrtek se na Twitteru vyjádřil, že po jeho odvolání volají pučisté z Lán, pražská mafie a podvodník Březina. „Nová krev?“ ptá se ministr ohrožený ztrátou svého místa.

„V ministerské ruské ruletě po mém odvolání volají pučisté z Lán Tejc a Zimola+pražs.mafie-pračka peněz Poche a podvodník Březina. Nová krev?,“ vyjádřil se ke spekulacím o svém odvolání ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Napsal to poté, co avizoval, že „nastal čas přestat s přehnanou zdrženlivostí.“

Proti plánu odvolat některé ministry z ČSSD se dnes postavila i buňka na Praze 2. „OVV ČSSD P2 vyjadřuje podporu setrvání všech ministrů ČSSD ve vládě Bohuslava Sobotky. Daří se jim úspěšně prosazovat program sociální demokracie a dobře řídí jim svěřené rezorty,“ vydali v prohlášení na sociální síti Facebook.

„Ministři, o jejichž odvolání se spekuluje, jsou známi svými jasnými postoji a dokáží se postavit za sociálně demokratické hodnoty, které hají proti podnikatelskému populismu ministra Babiše. Premiérův avizovaný postup pouze nahrává hnutí ANO,“ dodala ČSSD z Prahy 2.

Premiér Bohuslav Sobotka před časem oznámil střídání v řadách svých ministrů. Některá jména už představil v úterý prezidentovi Miloši Zemanovi v Lánech, veřejně je však odmítl komentovat. Nejčastěji se spekuluje právě o Jiřím Dienstbierovi.

Sobotka vyzval sociální demokracii k jednotě. Hádky a osočování nám ubírají energii, uvedl předseda vlády na dotaz k předchozím výrokům Jiřího Dienstbiera.

Premiér dále sdělil, že ČSSD by nyní měla „kormidlovat na jedné lodi“. „Příští rok nás čeká těžký volební zápas, který určí, zda země půjde cestou oligarchizace, či si udrží demokratické a sociálně odpovědné principy,“ uvedl k nadcházejícím volbám do Sněmovny. ČSSD podle něj proto musí být silná a jednotná. „Hádky a osočování nám jen ubírají energii, kterou nyní ČSSD potřebuje víc než kdy dříve,“ dodal.

„Dienstbiera už jsme včera zapili,“ informoval server Aktuálně.cz jeden z členů pražské ČSSD, jenž si přál zůstat v anonymitě. Dále by měli skončit na ministerstvu zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministryně sociálních věcí Michaela Marksová.

„Abychom toto všechno mohli během tohoto a příštího roku zvládnout, potřebujeme novou krev. Proto jsem se rozhodl, že obměním svůj tým,“ oznámil v pátek Sobotka v dopise adresovaném svým spolustraníkům.

O ministerský post by se podle spekulace médií neměli naopak bát šéf ministerstva průmyslu a obchodu Jan Mládek, i když premiérovi nabídl svou rezignaci již v říjnu po neúspěchu v senátních volbách. Sobotka ji ovšem tehdy odmítl.

jzlJakub Zelenka