Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po Mozartovi přišel Edison

Česko

BRNO V Brně bude mít sochu muž, který ve městě strávil jedinou noc - a přesto metropoli proslavil po celé Evropě. Zásluhou Thomase Alvy Edisona mělo totiž Brno jako první město v Evropě své divadlo zcela osvětlené elektrickým proudem.

Edison sám však práce nezajišťoval, koordinoval je jeho asistent Francis Jehl a vše instalovala Société électrique Edison společně s vídeňskou firmou Brückner. Slavný vynálezce se v roce 1882 ani nezúčastnil zprovoznění divadla - přijel do Brna až za 29 let při cestě po Evropě. Osobně si prohlédl divadlo -tehdy Na Hradbách, dnes Mahenovo - a přespal v hotelu Grand.

Přesto vynálezce bude mít na Moravě památník. Získá ho v rámci projektu Sochy pro Brno a měl by stát před obchodním domem Centrum, na dohled od Mahenova divadla.

Podobu monumentu bude město vybírat z 24 zatím tajných návrhů, které se v termínu sešly na brněnské radnici. „Výběrová komise zasedne 10. října,“ řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Místo kolem sochy bude podle něho za rok celkově upraveno, získá novou dlažbu a mobiliář, zmizí stánky, které ho nyní hyzdí. Na zhotovení sochy hodlá radnice vynaložit asi jeden a půl milionu korun.

První pomník z projektu Sochy pro Brno, který má připomínat deset velikánů spojených s městem, je již téměř hotov - je jím skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.

Dílo, na němž pracuje sochař Kurt Gebauer, ho zobrazuje jako nahého chlapce s andělskými křídly, který tančí po klaviatuře. Umístěn bude na Zelném trhu před Redutou, kde malý Mozart koncertoval jako zázračné dítě. Na náměstí se socha objeví až po jeho plánovaných úpravách.

O další osobnosti pro sochu není rozhodnuto, padá například jméno královny Elišky Rejčky, politika Winstona Churchilla, markraběte Jošta či brněnského všeumělce Franty Kocourka. V souvislosti s posledními dvěma se mluví dokonce o jezdecké soše, která Brnu chybí - Jošt by seděl na koni, silák Kocourek by zase podle jeho přívrženců mohl oře nést.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat