Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vichřice má čtvrtou oběť na Benešovsku. Někteří lidé jsou stále bez proudu

Škody napáchané vichřicí na Náchodsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škody napáchané vichřicí na Náchodsku. | foto: ČTK

PRAHA Počet obětí nedělní vichřice v Česku v úterý vzrostl na čtyři a tisíce lidí byly v podvečer stále bez proudu. Vedle obětí na životech vichřice způsobila i další škody, mimo jiné na železnici, kde je vypnuté trakční vedení už jen v úseku Jihlava - Dobronín. Škody sčítají i silničáři, energetici nebo památkáři. Státní podnik Lesy ČR v úterý zvýšil jejich odhad na 1,4 milionu metrů krychlových poškozeného dřeva z původního milionu. V lesích, parcích a na hřbitovech hrozí další pády stromů, lidé by do nich proto neměli vstupovat.

Čtvrtou potvrzenou obětí vichřice Herwart je osmdesátiletý houbař, kterého stejně jako ostatní tři zabil padající strom. Muž zemřel v neděli odpoledne u Veliše na Benešovsku. Další obětí je mladá žena z Třebíčska, třiaosmdesátiletý muž z Jičína a muž z Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Počtem obětí se tak nedělní vichřice vyrovnala orkánu Kyrill z roku 2007.

Vichřice v neděli přerušila dodávky elektřiny k půl milionu odběratelů energetické firmy ČEZ. V úterý ráno zůstávalo bez proudu ještě přes 11.000 odběrných míst, po poledni se jejich počet snížil na 9000 a večer na 4500. Kalamitní stav podle mluvčí ČEZ Soni Holingerové zůstává pro energetiky v šesti krajích z původních osmi. Jeho odvolání v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Pardubickém a Středočeském kraji a na Vysočině firma předpokládá ještě v úterý v pozdních večerních hodinách.

Škody odhaduje ČEZ předběžně na desítky milionů korun. Mluvčí uvedla, že práce na odstraňování poruch jdou nyní pomaleji kvůli podmáčenému terénu, jehož vlivem navíc někde stromy spadly do už opraveného vedení. Práce budou pokračovat i během středy. „Mělo by se jednat již jen o rekreační osady, chaty či jednotlivé domy,“ doplnila večer Holingerová.

Energetická společnost E.ON k 17:00 měla 900 domácností bez elektřiny, nejvíc na Jindřichohradecku a v okrese Brno-venkov, kde se nové poruchy objevily při zapínání opravených linek. „Rozhodně chceme do dnešních 20:00 to uzavřít, takže bychom měli mít všechno zapnuto,“ řekl mluvčí firmy Vladimír Vácha. E.ON má distribuční oblast elektřiny hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Vznikly škody za stovky milionů

Počasí by mohlo zkomplikovat dopravu tam, kde se ještě odstraňují následky vichřice. Uzavřená zůstává například silnice přes Prosíčka na Chrudimsku a u Moravského Karlova, části obce Červená Voda na Orlickoústecku, kde potrvá odstraňování škod patrně do čtvrtka. Jen v Pardubickém kraji silničáři odhadují škody na stovky tisíc korun.

Na železnici zůstává po vichřici omezen provoz jen mezi Jihlavou a Dobronínem. Kvůli poruše trakčního vedení tam mohou jezdit jen motorové lokomotivy. Pro vlaky dálkové dopravy je v úseku Jihlava - Havlíčkův Brod zavedena náhradní autobusová doprava. Provoz zůstává podle webu Českých drah omezen na trati mezi Leštinou u Světlé a Světlou nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde se kvůli popadaným stromům jezdí po jedné ze dvou kolejí. Dopravci odškodňují cestující za zpoždění způsobená vichřicí. RegioJet cestujícím vyplatí 1,2 milionu korun, ČD náhrady vyčíslí v příštích týdnech.

Pojišťovny už mají nahlášeny škody za stovky milionů korun. Vítr nejčastěji ničil střechy domů, chat a chalup. Poškozena byla i řada památek. Podle Národního památkového ústavu utrpěly hlavně parky a zahrady u objektů ve správě úřadu. Lesům ČR vichřice poničila asi 1,4 milionu stromů, přičemž nejvíce poškozené jsou lesy v Karlovarském kraji a na Vysočině. Vzhledem k předpokládanému pádu dalších poškozených stromů rozsah škod ale není konečný. Další stovky stromů poškodil silný vítr v okolí řek a Povodí Moravy odhaduje, že úklidové práce tam potrvají nejméně tři týdny.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...