19. září 2012 13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Alkohol dostane rodný list. Pak se vrátí do prodeje, řekl Nečas

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Vláda pracuje na postupu, jak po zavedení dočasné prohibice znovu otevřít trh s tvrdým alkoholem. Šarže nyní uskladněných lihovin by měly být zkontrolovány a překolkovány. Nový alkohol by pak měl dostat laboratorně ověřený "rodný list". Uvalení prohibice byl podle premiéra Nečase nezbytný a správný krok, ke kterému přistoupila vláda po zralé úvaze v zájmu zdraví a života.

Vyhláška o nových kolcích na alkohol bude hotova ve čtvrtek, uvedl premiér Petr Nečas na tiskové konferenci. Z laboratorně ověřeného rodného listu se i spotřebitel doví přesné složení.

ČTĚTE TAKÉ:

Dlouhodobě vláda počítá s modernizací kolků, tak aby byl považován za ceninu s ochrannými prvky. Takové kolky by byly dražší, než jsou ty v současnosti vydávané. Vláda chce také zřídit elektronickou evidenci lihovin. Každá láhev by tak mohla být označena identifikačním kódem.

Prodej alkoholu jen s koncesí

Uvažuje se také o zavedení koncesí k výrobě alkoholu. Stát také analyzuje práci celníků a inspekce v této věci, aby se lidé dozvěděli, zda úřady selhaly, uvedl Nečas. Politici podle něj zvažují i sjednocení dosud rozdrobených inspekčních agend.

Prezident Václav Klaus označil prohibici za nerozumné silácké řešení problémů se šířením závadného alkoholu. Z plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle něj bude těžké vykročit. Stát selhal v kontrole trhu s lihovinami, řekl novinářům při návštěvě Itálie. Sérii otrav, při které zemřelo přes 20 lidí, má za velkou tragédii. Podle Nečase bylo uvalení prohibice nutné a nezbytné v zájmu zdraví a života. Přijaté bylo po zralé úvaze, uvedl s tím, že kritika od Klause přichází až po šesti dnech.

Nové kolky

S plánem na nové kolky přišel už ministr financí Miroslav Kalousek, který se snaží o co nejrychlejší návrat lihovin na trh. Nové kolky by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Zákazníci by díky nim měli poznat, že je lahev nezávadná. „K takovému novému přeznačení by mohlo dojít v řádu asi 20 dnů s ohledem na všechny technologické lhůty,“ uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Lidovky.cz, ČTK

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Kuchař/ka - SVIJANSKÁ HOSPODA „Na Růžku“

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz