Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie přiznala potíže s neprůstřelnými panely. Na silnější zbraň nestačí

Česko

  10:09
PRAHA - Máme problémy s neprůstřelnými panely, přiznalo policejní prezidium. Po okrajích se totiž dají prostřelit z dlouhé zbraně silnější ráže. Na problémy s panely, které jsou přídavnou součástí neprůstřelných vest, už delší dobu upozorňovali řadoví policisté i odbory. Prezidium teď uvažuje, že odstoupí od smlouvy se zbrojařskou firmou Argun.

Předváděčka různých neprůstřelných vest na Policejní akademii. foto:  MAFRA: František Vlček

Na okrajích je pryskyřice, zděsili se řadoví policisté, když letos otevřeli jeden neprůstřelný plát, který je měl chránit před střelami. Na základě podezření, že strážci zákona nosí nekvalitní ochranu, se proto rozhodlo vedení policie otestovat panely z obří zakázky z předloňského roku, kterou vyhrála společnost Argun. Ukázalo se, že obavy některých příslušníků byly oprávněné.

„Z důvodu podezření na nevyhovující provedení přídavných balistických panelů u balistických vest typu NIJ IIIA/IV, jejichž centrální nákup jsme realizovali v roce 2014 v celkovém objemu 562 kusů za 14,3 milionu, nechalo Policejní prezidium tyto vesty a jejich komponenty odborně posoudit,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí prezidia Jozef Bocán.

Policie celou situaci prý vnímá jako citlivou, neboť v případě nekvalitních neprůstřelných panelů jde o zdraví samotných policistů. „Důležité však je zdůraznit, že veškeré dodané balistické vesty jsou plně balisticky odolné proti běžným střelám pistolové ráže. Problém s průstřelností jsme odhalili pouze na okraji balistického panelu a pouze za předpokladu výstřelu z dlouhé zbraně silnější ráže,“ argumentuje Bocán.

Prvotní posudek na panely zpracoval Kriminalistický ústav v Praze. „Na jeho základě jsme se obrátili s žádostí o odborné posouzení na zkušebnu Vojenského technického ústavu Slavičín. Pro případné uplatnění reklamace je přitom nutné odborné posouzení a nelze vycházet z pouhých domněnek či laických testů,“ popsal Bocán.

Nesplňovaly požadavky

Ukázalo se, že dodané neprůstřelné panely sice splňují české normy, nicméně nesplňovaly technickou specifikaci popsanou v zakázce, která je přísnější než stanovené normy. „Na základě těchto skutečností jsme se obrátili na Argun s reklamací celého dodaného množství balistických vest, kdy jsme situaci chtěli řešit cestou výměny za odpovídající provedení uvedené v technické specifikaci,“ řekl Bocán.

Na to ale dodavatel nepřistoupil a byl ze strany policie vyzván ke zpětnému odběru dodaných vest. „V případě, že tak neučiní, budeme nuceni od smlouvy odstoupit,“ přiblížil další postup Bocán. Policejní prezidium je teď připraveno výpadek balistických vest řešit cestou mimořádného nákupu.

Policejní odbory posun v problematické balistice vítají. „Nyní se dostáváme do situace, kdy vidíme, že jsme velmi pravděpodobně měli pravdu a doufáme, že policie se postaví k problému čelem a odpovědné osoby již nebudou dále hazardovat se životy policistů,“ řekl předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.

Unie podle něj na špatnou ochranu policistů upozorňuje už čtyři až pět let. „Můžeme jen odhadovat, kolik nekvalitních balistických produktů může policie za tu dobu používat. Co se týká aktuálního problému, tak ne, že zbraně silnější ráže, ale téměř každá zbraň prostřelí pryskyřicový okraj,“ dodal.

Předváděčka různých neprůstřelných vest na Policejní akademii.

Policisté se také delší dobou potýkají s nedostatkem neprůstřelných vest. Například v Praze si speciální pořádková jednotka, která stojí často v první linii, musela vybavení půjčit od dalších krajů.

Kvůli neodpovídajícímu stavu vybavení pro pořádkové jednotky byl několikrát ve sněmovně interpelován ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Nakonec vyhlásil audit, který měl stav protiúderových kompletů a balistiky zjistit.

Pryskyřice po okrajích

Problémů s balistickou ochranou určeno pro policejní jednotky bylo více. U dodávky z poloviny loňského roku na neprůstřelné panely, kterou vyhrála firma Lopaco, se ukázalo, že zhruba 2,5 centimetru po okrajích je místo neprůstřelné plochy pryskyřice. Právě tento případ poukázal na aktuální problém.

Panel v neprůstřelné vestě. Na okrajích je vidět pryskyřice. Snímek pochází z...
Panel v neprůstřelné vestě. Na okrajích je vidět pryskyřice. Snímek pochází z...

„U vyhovujícího panelu, který má být součástí balistické ochrany policisty, je účinná balistická plocha panelu 25 x 30 cm. Testovaný panel má účinnou balistickou plochu pouze 25 x 20 cm a celý panel je po okrajích zalit do pryskyřice,“ varovala Unie bezpečnostních složek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat