Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po operaci se už žirafa z pražské zoo nezvedla. Uhynula vyčerpáním

Česko

  15:10
PRAHA - V pražské zoologické zahradě uhynula tento čtvrtek odpoledne devítiletá žirafí samice Kasunga. Dnes to oznámil tiskový mluvčí pražské zoo Vít Kahle s tím, že Kasunga se po veterinárním ošetření prováděném v narkóze nedokázala postavit na nohy a zemřela vyčerpáním.
Žirafa - ilustrační foto

Žirafa - ilustrační foto foto: Shutterstock

Kasunga se podle mluvčího podrobila plánovanému veterinárnímu zákroku, při kterém ji veterinář uspal. Žirafa ale nezvládla náročnou etapu těsně po probuzení. Asi 600 kilogramů vážící zvíře se nedokázalo postavit na nohy.

Při opakovaných pokusech, kdy se jí pomocí lan a plachet snažili chovatelé pomoci, se Kasunga zcela vyčerpala a zkolabovala. Pitva prokázala vyčerpání svaloviny pánevních končetin.

Každé uspání žirafy je podle Kahleho rizikovým zákrokem. Zvedání zvířete na nohy je obrovsky náročné. Musí při tom koordinovat pohyb dlouhého krku, trupu a končetin. "Ne vždy se to podaří, riziko je velké," uvedl mluvčí.

V pražské zoo se podle mluvčího v posledních deseti letech podrobilo anestezii mnoho žiraf a ve všech případech dopadly dobře.

Kasunga byla matka dvou mláďat. Její dcera Saša nyní žije v dánské zoo Bandholm. Syn Bořek zůstal v Africkém domě pražské zoo. Obě žirafy se narodily 2. července 2000 v Olomouci a do Prahy byly převezeny v roce 2005.

Autoři: ,
Témata: ZOO Praha, žirafa, Praha

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat