2. dubna 2019 10:04, aktualizováno  12:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po porodu hodila chlapce do kontejneru na sklo. Soud začal řešit vraždu novorozence

Pohled do soudní síně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do soudní síně (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM Krajský soud v Ústí nad Labem v úterý začal řešit případ vraždy novorozence z loňského dubna. Podle obžaloby živého chlapečka po porodu doma jeho matka zabalila do trička a povlečení, vložila dítě do pytle na odpadky a hodila do kontejneru na sklo. Její druh v té době spal a v pokoji byly dvě starší děti. Třicetiletá žena u soudu odmítla vypovídat, hrozí ji až výjimečný trest.

Státní zástupce v obžalobě uvedl, že žena porodila v koupelně zdravého novorozence. Ve výpovědi u policii, kterou četla soudkyně, řekla žena, že dítě žilo. Následně novorozence zabalila do trička a povlečení a vložila do pytle na odpadky, zavázala a odnesla do nedalekého kontejneru na sklo. Poté se podle obžaloby umyla a šla spát.

‚Nechápu, proč dítě neodnesla do babyboxu‘

Druh obžalované uvedl, že o těhotenství partnerky nevěděl. „Bohužel jsem si nevšiml, že byla těhotná, měli jsme spolu pohlavní styk zpočátku třikrát týdně, později jednou týdně, ale bohužel jsem si toho nevšiml,“ řekl. V době, kdy se stala událost, spal. „Nic jsem neslyšel, já když usnu, tak mě neprobudí ani rána z děla,“ řekl.

O vraždě dítěte se muž dozvěděl z televize. „Když ji odvedli k výslechu, byl jsem z toho v šoku,“ řekl. Tělíčko bylo objeveno v kontejneru ve čtvrti Řetenice. Místo je několik desítek metrů od teplické nemocnice, kde je babybox. „Když už mi to nechtěla říct, tak nechápu, proč dítě neodnesla do babyboxu,“ řekl. O dvě děti, které žily ve společné domácnosti, se obžalovaná podle svědka starala a chovala se k nim hezky.

O těhotenství obžalované nevěděla ani její matka. „Mně připadalo, že je pořád stejná, silná,“ řekla. O předešlém těhotenství své dcery se svědkyně dozvěděla až dva měsíce před porodem. Holčičku porodila doma. O narození prvního dítěte obžalované se její matka dozvěděla až po porodu.

Musela mít nějaký zkrat, tvrdí její matka

O vraždě novorozence v Řetenicích se dozvěděla z médií. „Nevím, proč to udělala, musela mít nějaký zkrat, starala se o své děti,“ řekla matka obžalované, která je zatím na svobodě. Bratr obžalované odmítl vypovídat.

Svědkyně, jež potkávala obžalovanou na dětském hřišti, u soudu řekla, že se ženy ptala, zda je těhotná, protože si všimla, že má břicho. „Odpověděla, že ne, že přibrala, protože je s dcerou doma,“ uvedla.

U soudu v úterý vypovídali i další svědci, z nichž někteří poukazovali na možné těhotenství ženy, jiní naopak uváděli, že si gravidity nevšimli. Líčení mělo původně pokračovat ve středu, ale soudkyně uvedla, že jednání se nebude konat a bude odročeno za účelem výslechu znalců.

Druh obžalované žádá nemajetkovou újmu pro sebe 200 tisíc korun a pro dceru půl milionu, usiluje o svěření do péče. Otec staršího chlapce nespecifikoval částku za nemajetkovou újmu, proto se tím soud nebude zabývat.

ČTK