2. dubna 2019 10:04, aktualizováno  12:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po porodu hodila chlapce do kontejneru na sklo. Soud začal řešit vraždu novorozence

Pohled do soudní síně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do soudní síně (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM Krajský soud v Ústí nad Labem v úterý začal řešit případ vraždy novorozence z loňského dubna. Podle obžaloby živého chlapečka po porodu doma jeho matka zabalila do trička a povlečení, vložila dítě do pytle na odpadky a hodila do kontejneru na sklo. Její druh v té době spal a v pokoji byly dvě starší děti. Třicetiletá žena u soudu odmítla vypovídat, hrozí ji až výjimečný trest.

Státní zástupce v obžalobě uvedl, že žena porodila v koupelně zdravého novorozence. Ve výpovědi u policii, kterou četla soudkyně, řekla žena, že dítě žilo. Následně novorozence zabalila do trička a povlečení a vložila do pytle na odpadky, zavázala a odnesla do nedalekého kontejneru na sklo. Poté se podle obžaloby umyla a šla spát.

‚Nechápu, proč dítě neodnesla do babyboxu‘

Druh obžalované uvedl, že o těhotenství partnerky nevěděl. „Bohužel jsem si nevšiml, že byla těhotná, měli jsme spolu pohlavní styk zpočátku třikrát týdně, později jednou týdně, ale bohužel jsem si toho nevšiml,“ řekl. V době, kdy se stala událost, spal. „Nic jsem neslyšel, já když usnu, tak mě neprobudí ani rána z děla,“ řekl.

O vraždě dítěte se muž dozvěděl z televize. „Když ji odvedli k výslechu, byl jsem z toho v šoku,“ řekl. Tělíčko bylo objeveno v kontejneru ve čtvrti Řetenice. Místo je několik desítek metrů od teplické nemocnice, kde je babybox. „Když už mi to nechtěla říct, tak nechápu, proč dítě neodnesla do babyboxu,“ řekl. O dvě děti, které žily ve společné domácnosti, se obžalovaná podle svědka starala a chovala se k nim hezky.

O těhotenství obžalované nevěděla ani její matka. „Mně připadalo, že je pořád stejná, silná,“ řekla. O předešlém těhotenství své dcery se svědkyně dozvěděla až dva měsíce před porodem. Holčičku porodila doma. O narození prvního dítěte obžalované se její matka dozvěděla až po porodu.

Musela mít nějaký zkrat, tvrdí její matka

O vraždě novorozence v Řetenicích se dozvěděla z médií. „Nevím, proč to udělala, musela mít nějaký zkrat, starala se o své děti,“ řekla matka obžalované, která je zatím na svobodě. Bratr obžalované odmítl vypovídat.

Svědkyně, jež potkávala obžalovanou na dětském hřišti, u soudu řekla, že se ženy ptala, zda je těhotná, protože si všimla, že má břicho. „Odpověděla, že ne, že přibrala, protože je s dcerou doma,“ uvedla.

U soudu v úterý vypovídali i další svědci, z nichž někteří poukazovali na možné těhotenství ženy, jiní naopak uváděli, že si gravidity nevšimli. Líčení mělo původně pokračovat ve středu, ale soudkyně uvedla, že jednání se nebude konat a bude odročeno za účelem výslechu znalců.

Druh obžalované žádá nemajetkovou újmu pro sebe 200 tisíc korun a pro dceru půl milionu, usiluje o svěření do péče. Otec staršího chlapce nespecifikoval částku za nemajetkovou újmu, proto se tím soud nebude zabývat.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!