Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po příletu si hvězda přála lepší počasí

Česko

Usain Bolt už je v Ostravě.

Fenomenální sprinter přiletěl s předstihem čtyř dnů na mítink Zlatá tretra, kde se ve středu představí v běhu na stometrové trati.

OSTRAVA Držitele ceny Laureus pro nejlepšího sportovce světa přivítala na severu Moravy zamračená obloha s teplotou kolem třinácti stupňů, která sprinterům zrovna nesvědčí. „Přivítal bych lepší počasí, ale jsem připravený běhat za jakýchkoliv podmínek. Počasím se neznepokojuji. Navíc do mítinku zbývá ještě pár dnů, třeba se to zlepší. Podle předpovědí to nevypadá tak špatně,“ řekl Bolt v sobotu na letišti v Ostravě-Mošnově.

Počasí Boltovi nepřálo už ve čtvrtek v prvním závodu od dubnové automobilové nehody. Dvaadvacetiletý Jamajčan dorazil do Ostravy přímo z kanadského Toronta, kde i v dešti bezpečně ovládl stovku s časem rovných deseti vteřin. Pořadatelé věří, že na Zlaté tretře ještě přidá a pokusí se srazit hodnotu rekordu mítinku pod současných 9,85. „Rozhodně se chci pokusit o co nejrychlejší čas. Je tady dobrá dráha i publikum,“ uvedl Bolt, který v Ostravě už běžel v letech 2006 a 2008, vždy 200 metrů.

Třetí návrat na vítkovický stadion signalizuje, že Zlatá tretra má u Bolta své místo. „Patří k mým oblíbeným mítinkům. Rád jezdím ale třeba taky do švýcarského Lausanne. Tam se mi taky líbí,“ uvedl.

Čtyři dny do mítinku vyplní Bolt zejména přípravou. „Chci si také prohlédnout město,“ plánoval Bolt, jehož účast vyjde organizátory na startovném přibližně na pět milionů korun. S jinými speciálními požadavky Boltův manažer nepřišel. Na letišti zkusil rychlou jízdu Včerejší program atletické superstar byl ještě ryze odpočinkový. Třebaže na konci dubna měl na Jamajce Bolt vážnou autonehodu, ani v Ostravě nezapřel slabost pro rychlá auta. Organizátoři mítinku mu nabídli, zda si nechce vyzkoušet sportovní vůz BMW a trojnásobný olympijský vítěz ani chvíli neváhal. „Domluvili jsme se s letištěm v Mošnově. Dali nám k dispozici pojezdovou dráhu. Chtěli jsme mu přání splnit, ale aby z toho nebyl nějaký průšvih," řekl mluvčí mítinku Karel Tejkal. Bolt za volantem dosáhl rychlosti 240 kilometrů za hodinu. po adrenalinové zábavě sledoval ve svém prezidentském apartmá hotelu Atom první díl atletické Zlaté ligy v Berlíně.

Autor: