Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Posprejovaný pomníček Rudé armády čistil Ovčáček. Vandalové ho přestříkali znovu, rudou

Památník Rudé armády na Hradčanech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník Rudé armády na Hradčanech. | foto: Twitter Jiří Ovčáček

PRAHA Pomníček Rudé armády na Hradčanech se potřetí v krátké době stal terčem útoku vandalů. Neznámý pachatel ho v noci z pondělí na úterý nasprejoval na rudo. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil, že věc řeší policie. Stejný pomníček v minulosti někdo nasprejoval narůžovo a později urazil horní díl s vyobrazením rudé hvězdy.

Oblíbeným cílem vandalů se zřejmě stává pomníček Rudé armády, který stojí u Mariánské hradby severně od Pražského hradu. Ten někdo v noci z pondělí na úterý, padesát let od začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, nasprejoval na rudo.

Na Twitteru na to upozornil mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. „Výročí okupace, která 21. 8. 1968 brutálně udusila veškeré naděje na svobodnější život, si připomínejme s úctou k obětem, pokorou a slušně. Ne rudými trenkami nebo dokonce poškozováním pomníků těch, kteří zemřeli, abychom my mohli žít. Jako se stalo dnes v noci u Pražského hradu,“ napsal Ovčáček ve svém tweetu.

„Policie zjistila poškození pomníku ve 2:50, věc prošetřuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz Ovčáček. Zda se hodlá opětovně angažovat při jeho čištění již nesdělil.

‚Fašistické svi*ě,‘ psal Ovčáček po posledním poškození

Útok na pomník vojákům Rudé armády, kteří padli během druhé světové války, se nestal cílem vandalů zdaleka poprvé. Jiří Ovčáček ho vlastnoručně čistil již pátého června poté, co ho někdo nasprejoval narůžovo. „Nějaký dobytek zneuctil pomníček osvoboditelů naší vlasti před Pražským hradem. Emanuel Moravec se radostně směje v pekle,“ uvedl tehdy Ovčáček. Vyčištění pomníčku prý považoval za svou občanskou povinnost.

Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády.

Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády.

To však zřejmě jen vybudilo vandaly k tvrdšímu postupu. Jedenáctého června už vrchní část pomníku s rudou hvězdou zcela chyběla, někdo ji urazil.  „Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR,“ napsal Ovčáček na sociální síti Twitter poté, co ho server Lidovky.cz požádal o reakci na poškození pomníčku.

V České republice někteří lidé kriticky vnímají počínání Rudé armády v roce 1945 při osvobozování tehdejšího Československa. Sověti na něm sice mají nepopiratelný podíl, současně však armádu provázely jednotky tajné služby NKVD, které tisíce obyvatel odvlekly do gulagů v Sovětském svazu.

Řada sovětských vojáků se pak chovala vůči Čechoslovákům násilně, na jejich excesy si tehdy oficiálně stěžoval i státní tajemník na ministerstvu zahraničí Vladimír Clementis. V této souvislosti například opakovaně dochází k posprejování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, proti čemuž se opakovaně vymezovala ruská ambasáda.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...