Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zvítězí ČSSD před ANO a komunisty. Do sněmovny míří i Okamurův Úsvit

Česko

  14:00aktualizováno  16:49
PRAHA - Po sečtení hlasů z téměř všech okrsků je zřejmé, že těsně zvítěztí ČSSD před hnutím ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše. Dosavadní výsledek sociálních demokratů kolem 22 procent se značně liší od přání šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, který ještě dnes věřil v zisk až třetiny hlasů. ANO 2011 je nyní na druhém místě. ODS očekávala horší výsledek než minule, sedm procent ale představuje výrazný pokles.

Bohuslav Sobotka čeká na výsledek voleb ve volebním štábu ČSSD. foto: MAFRA: Tomáš Krist

Po sečtení hlasů z 90 procent okrsků stále vedla ve sněmovních volbách ČSSD. Její zisk ale zase o něco klesl, na 21 procent hlasů. Hnutí ANO bylo druhé téměř s 19 procenty, zisk třetí KSČM se snížil asi na 15,4 procenta hlasů. Čtvrté místo dál patřilo TOP 09, její výsledek se přehoupl nad 11 procent. ODS se 7,4 procenta předstihla Úsvit se 7,1 procenta hlasů. Poslední ze stran, které by se dostaly do dolní komory, by byla KDU-ČSL, jež měla asi 6,8 procenta hlasů.

Ve sněmovně bude asi sedm stran

Do Sněmovny se patrně dostane sedm stran. ČSSD a KSČM v dolní komoře většinu mít nebudou. Podle propočtů po sečtení hlasů ze tří čtvrtin okrsků by měly obě levicové strany dohromady jen kolem 87 poslanců z celkem 200, přičemž sociální demokraté by obsadili 50 a komunisté 37 křesel. O deset mandátů více by získalo hnutí ANO 2011. TOP 09 by mohla obhájit 23 křesel, ODS jen 12. Předstihl by ji Úsvit přímé demokracie se 14 mandáty i KDU-ČSL se 13. Vyplývá to z volebního modelu ČTK, založeného na dosavadních výsledcích z jednotlivých krajů. Případné dvoučlenné koalici ČSSD a ANO 2011 k většině jeden mandát chyběl, s podporou KSČM by ale měly 137 hlasů. Reálnou tříčlennou většinovou koalici by mohly vytvořit ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. Podle dosavadních výsledků hlasování ze tří pětin okrsků by měly ve Sněmovně dohromady 113 hlasů. Další tříčlennou koalici se 104 hlasy by mohli sestavit sociální demokraté a lidovci ještě s komunisty. KDU-ČSL ale jakékoli vládní propojení s KSČM před volbami opakovaně vyloučila. Ostatní varianty vlády s většinou ve Sněmovně umožňovaly jen koalice čtyř stran. Například případná koalice ANO 2011 s TOP 09, ODS a a KDU-ČSL by ale měla pouze 96 hlasů.

Strana práv občanů - zemanovci se pravděpodobně ani napodruhé nedostane do Sněmovny, protože zřejmě nepřekročí potřebnou pětiprocentní hranici. Strana neuspěla ani ve volbách v roce 2010, kdy dostala 4,33 procenta hlasů. Nyní, po sečtení pětiny hlasů, měla 1,7 procenta.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si dovede představit menšinovou vládu ČSSD s podporou lidovců a ANO 2011. Vyjednávání by ale podle něj nebylo lehké. Uvedl to v reakci na volební výsledky, podle kterých by se lidovci mohli vrátit do Sněmovny. Odmítá vládu s KSČM a Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury.

Zklamaná ČSSD, zelení mimo hru

Místopředseda ČSSD Michal Hašek uvedl, že očekával výrazně lepší volební výsledek strany. "Strana potřebuje sebereflexi, měla by se ale pokusit o sestavení příští vlády," řekl. Případné personální změny ve vedení sociální demokracie nechtěl zatím předjímat. Hašek měl po polovině sečtených hlasů více preferenčních hlasů než šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Reálnou tříčlennou většinovou koalici by mohly vytvořit ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. Podle dosavadních výsledků hlasování ze tří pětin okrsků by měly ve Sněmovně dohromady 113 hlasů. Další tříčlennou koalici by mohli sestavit sociální demokraté a lidovci ještě s komunisty. KDU-ČSL ale jakékoli vládní propojení s KSČM před volbami opakovaně vyloučila. Ostatní varianty vlády s většinou ve Sněmovně umožňovaly jen koalice čtyř stran.

Strana zelených již zřejmě nepočítá s tím, že by se v letošních volbách dostala do Sněmovny. Lídr strany Ondřej Liška připustil, že zelení v tuto chvíli napjatě sledují především to, zda se dostanou přes tři procenta voličských hlasů. Tříprocentní volební zisk by zeleným zajistil státní příspěvek. "Vzhledem k tomu, že třeba v Praze jsou zatím sečteny jen čtyři procenta hlasů, si myslím, že by se to podařit mohlo," řekl v půl čtvrté odpoledne. Po sečtení více než 55 procent všech volebních okrsků strana měla 2,8 procenta voličských hlasů. Jasněji podle Lišky bude až kolem 17:00.

V první obci vyhrála KDU-ČSL

Hlasy z prvního okrsku byly při letošních volbách do Sněmovny zveřejněny ve 14:19, o dvě minuty později než při vybírání poslanců před třemi lety. Přišly z obce Nelepeč-Žernůvka u Brna, kde vyhrála KDU-ČSL se zhruba 52 procenty hlasů před TOP 09 a ANO 2011. Komunisté v obci dostali tři hlasy, stejně jako Úsvit přímé demokracie, sociální demokraté dva hlasy jako Strana zelených, ODS žádný stejně jako devět dalších stran. V obci přišlo hlasovat 56 ze 75 voličů, volební účast tam tedy představovala přes 74 procent.

Kolem páté hodiny by mohly být známy předběžné výsledky. Díky velkému počtu malých stran, které mají šanci se dostat do Poslanecké sněmovny, může být sčítání hlasů zajímavé až do samotného konce, stejně tak jako kvůli kroužkovacímu efektu.

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny probíhaly od 25. do 26. října. Volební místnosti se definitivně uzavřely v neděli ve 14:00. Na některých místech z důvodu technických potíží (více čtěte ZDE) mohou volby pokračovat i po jejich oficiálním skončení.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč