Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po sněhové kalamitě je stovka domácností už šestý den bez proudu

Česko

  11:00
HORNÍ BEČVA (VSETÍNSKO) - Některým obyvatelům obce Horní Bečva na Vsetínsku nejde v důsledku sněhové kalamity a popadaných stromů elektřina již šestý den v kuse. Přestože obec již dokázala zprovoznit veškeré přístupové cesty, pracovníkům ČEZ se stále nepodařilo obnovit dodávky do asi stovky domácností.

Sněhová kalamita v Česku v polovině října odřízla tisíce lidí od elektriky. foto: ČTK

Situace je špatná, jsme z toho nešťastní, řekl starosta obce Oldřich Ondryáš.

Elektřina stále nejde na začátku údolí Kobylská, v části Grapa, v údolí Liščí či v oblastech Bučková, nad kravínem, nad přehradou a Kyčera. "Třeba za Kudlačenou jsou ještě spadené dráty a vyvalené sloupy. Pracovníci ČEZ dělají co můžou, ale nestíhají. Je jich tu málo, ČEZ by měl nasadit do naší vesnice více lidí. Vždyť někteří lidé budou zítra týden bez proudu. Jsou nervózní, nadávají," popsal Ondryáš.

Mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča řekl, že společnost má v oblasti dva externí týmy a tři své osádky. "Více lidí už by se tam z organizačních a bezpečnostních důvodů ani nevešlo. Vedení jde lesem, jsou tam popadané stromy, není to nic jednoduchého. Likvidujeme jednu poruchu po druhé.

Nemůžu ale říct, že dnes budou všechny domy svítit," uvedl Jurča.

Podle Ondryáše je mimo provoz i vysílač v údolí Liščí, který obci zajišťuje televizní signál. "Televize je drobnost, bez ní se obejdeme. Horší je, že nejede ani internet a vypadává také signál mobilních telefonů," povzdechl si starosta Horní Bečvy. Dodal, že obec ještě nezačala s počítáním škod.

"Máme teď jiné starosti," řekl. Podle něho kalamita v rozlehlé vesnici ležící v Chráněné krajinné oblasti Beskydy 12 kilometrů východně od Rožnova pod Radhoštěm, poničila řadu ovocných i okrasných stromů. "Sám mám před domem vyvalené tři obrovské břízy. Ale myslím, že největší škody budeme mít na poničeném veřejném osvětlení a vedení obecního rozhlasu. Potrhané jsou i telefonní kabely," uvedl Ondryáš.

Příval sněhu zasáhl Vsetínsko minulý týden v noci na čtvrtek. Vlivem silného větru a pod přívalem mokrého sněhu padaly stromy. Řada silnic byla neprůjezdná, vyhlášen byl kalamitní stav, který silničáři odvolali v pátek dopoledne. V úsecích Vsetín - Velké Karlovice a Horní Lideč - Střelná stála i vlaková doprava. V důsledku padajících stromů bylo na řadě míst poškozeno elektrické vedení, kalamitní stav energetici odvolali v neděli.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat