20. srpna 2017 10:30, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po sobotních bouřkách jsou lidé na jihu Čech stále bez elektřiny

Bouřka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka (ilustrační foto) | foto: Jan Drahokoupil, www.bourky.cz

České Budějovice Bez elektřiny v Jihočeském kraji zůstávají domácnosti především na Českokrumlovsku. Zavinily to poruchy na vedení způsobené bouřkou v noci na sobotu. Některé trvale obydlené lokality budou bez proudu do pondělí. V neděli to řekl mluvčí distribuční společnosti E.ON Vladimír Vácha. Podle předběžných odhadů stále elektřinu neodebírají stovky domácností.

„Nejhorší je situace v okolí Nové Pece. Jedná se především o hůře dostupné lokality. Bez elektřiny zůstanou do pondělí většinou jen objekty na různých samotách,“ uvedl Vácha. Dodal, že lidé si mohou zapůjčit centrály, které na pohon benzinem vyrábějí elektřinu.

Kvůli zpřetrhanému trakčnímu vedení nadále nejezdí některé železniční spoje. To se týká úseků Počátky - Veselí nad Lužnicí, Jílovice - České Velenice a Rybník - Lipno nad Vltavou. „Podařilo se nám obnovit provoz mezi Holkovem a Rybníkem,“ řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. Dodal, že nejhorší je situace na trati Rybník - Lipno, která zůstane mimo provoz do pondělí. Na zasažených místech přepravuje cestující náhradní autobusová doprava.

Bouřka a silný vítr vyvrátily v noci na sobotu desítky tisíc stromů na Šumavě. Polomy zasáhly především oblast v okolí Nové Pece a Stožce na Prachaticku, kde leží přes cesty mnoho popadaných stromů. Šumavský národní park proto podle svého mluvčího Jana Dvořáka doporučuje návštěvníkům, aby v těchto dnech nevstupovali na turistické trasy v oblasti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz