130 let

Bývalý senátor Tomáš Kladívko je pozván k soudu jako svědek - v kauze zlata, které mělo koupit křeslo šéfa leteckých dispečerů. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Po stopách zmizelého zlata: Senátor mohl mince vracet, přišel o vliv, spekuloval soudce

Česko
  •   5:00
PRAHA - Údajného zloděje soud osvobodil, ale otázka, kde skončilo zlato za miliony korun, zůstala nezodpovězena. Přitom právě tak si podle policie chtěla skupina podnikatelů zajistit křeslo šéfa letových dispečerů. A v jednu chvíli se zlaté mince ocitly až podezřele blízko bývalého senátora za ODS Tomáše Kladívka. Server Lidovky.cz zmapoval přibližnou cestu zhruba sedmi milionů korun.

Svědci mlžili: korupci nešlo dokázat, zlato se nenašlo, rozčilený soudce muže pustil

Po zhruba dvou měsících hlavního líčení je v údajně korupční kauze kolem státního podniku Řízení letového provozu – alespoň pokud jde o trest - jasno. Soud zprostil podnikatele Štěpána Prášila obžaloby pro krádež zhruba sedmi milionů korun ve zlatě. Státní zástupce Jan Polanecký ho přitom nazval „kurýrem úplatku“.

Soud údajně korupční aféru, ve které se měl podle policie aktivně angažovat také exsenátor Tomáš Kladívko (ODS), zcela nerozpletl. I předseda senátu Tomáš Durdík si ale v odůvodnění zprošťujícího rozsudku neodpustil zaspekulovat, že ke korupčnímu jednání skutečně docházelo.

„K tomu byl vyzván i pan obžalovaný (Štěpán) Prášil, aby zajistil kontakt na pana magistra (Tomáše) Kladívka, a cestou této politické strany využít vlivu ministra dopravy a předsedy vlády právě při přeobsazení generálního ředitele Řízení letového provozu,“ uvedl v síni rozčílený soudce Durdík. Podle něj se nabízí scénář, že bankovní úschova byla složena právě k těmto účelům.

Server Lidovky.cz na základě obžaloby i neveřejných policejních dokumentů sestavil časovou osu, kudy, od koho a případně ke komu mohlo zlato za zhruba sedm milionů korun putovat.

26. března 2013

  • Při rozsáhlých domovních prohlídkách zajistila policie právě u Jiránka e-mailovou komunikaci. V policejním protokolu, který má server Lidovky.cz k dispozici, vyšetřovatelé upozornili například na zprávu, kterou psal zřejmě novému řediteli státního podniku Řízení letového provozu. Jiránek v ní doslova píše, že až budou všichni „sedět v Jenči“, projednají zásluhy a transparentně si je rozdělí.
  • LIDOVKY.CZ: Plán na ovládnutí Řízení letového provozu: Ty budeš ředitel, ty šéf technologií

Příběh začíná u Martina Jiránka, bývalého zaměstnance státního podniku Lesy ČR, který měl podle policie na personální výměně v Řízení letového provozu eminentní zájem (viz box Až budeme v Jenči). Sám totiž plánoval, že po „převratu“ usedne do křesla jednoho z ředitelů podniku.

Policie zmapovala, že v březnu roku 2013 si Jiránek od královéhradeckého podnikatele Pavla Chovančíka vypůjčil zlato v tehdejší hodnotě zhruba 8,9 milionu korun. Prý proto, aby podnikateli a lobbistovi Štěpánu Prášilovi prokázal solventnost. Podle policie i státního zástupce se ale o změnu u letových dispečerů snažil i podnikatel Chovančík, neboť měl zájem o miliardovou zakázku na IT systémy.

27. března 2013

Jiránek se mimo jiné v doprovodu Prášila dostavuje do pobočky Sberbanky v Praze. Do pronajaté bezpečnostní schránky ukládá zlato, které si předchozího dne na základě smlouvy vypůjčil od podnikatele Chovančíka.

28. března 2013

Prášil se den poté, co s Jiránkem zlato do schránky uložil, do banky vrátil. Na základě klientského klíče, který měl k dispozici, složené zlato za miliony vybral. Podle státního zástupce Polaneckého se jednalo o krádež, Prášil však od počátku tvrdil, že s obsahem schránky v bance byl oprávněn manipulovat.

4. dubna až 11. června 2013

Střípek ze soudní síně

  • Jenže Prášil se ve svém strohém vyjádření před trestním senátem vyjádřil v tom smyslu, že je otázkou, kam se zlato po jeho výběru dostalo dál. Říct to prý ale nemůže, neboť by si přivodil trestní stíhání. V závěrečné řeči to zopakoval i jeho obhájce. „Pokud bych říkal cokoli dalšího, zabíhal bych do části příběhu, která není součástí obžaloby. Omlouvám se, že soud, veřejnost nedostala odpověď na otázky.“

Co se dělo se zlatem poté, co ho Prášil z bankovní schránky vyzvedl, je jedním z několika bílých míst v případu. „(Prášil) investiční zlato v převážné míře zpeněžil a výtěžek použil blíže nezjištěným způsobem pro svoji potřebu, čímž způsobil škodu ve výši 7 293 429 korun,“ nastínil v obžalobě státní zástupce Polanecký. To Prášil popřel.

13. června 2013

Krátce poté podle obžaloby Prášil zaangažovaným osobám slíbil, že zlato vrátí. „Proběhla řada jednání. Pak se ale obviněný začal vymlouvat, také do svých tvrzení začleňoval své albánské přátele, a nakonec sdělil, že zlato zajistila policie,“ stojí v obžalobě.

První část měl Prášil splatit v polovině června: přes prostředníky poslal podnikateli Chovančíkovi 45 kusů zlatých mincí.

25. června 2013

Policie zadržela asistenta Milana Čmelíka před domem svého šéfa – tehdejšího senátora Tomáše Kladívka. Policii dobrovolně vydal 12 kusů mincí s ražbou „Republik Österreich 1 unce gold 999,9 2011 100 EURO“ a jeden kus mince s ražbou „Suid-Afrika South Africa“.

V autě před domem v tu dobu čekal právě podnikatel Prášil. Daktyloskopický posudek ukázal, že na zlatých mincích od Čmelíka jsou otisky prstů podnikatele Chovančíka. Jak ke zlatu Čmelík přišel a proč s ním byl v senátorově domě, ale tehdy detektivům nesdělil.

„Pokud jde o původ investičního zlata, které bylo jím dobrovolně vydáno policii při jeho zadržení, to je jeho soukromá věc,“ tlumočil do obžaloby státní zástupce Čmelíkova slova s tím, že mladý politik odmíl vypovídat.

19. ledna 2016

Jak nervózní Čmelík vysvětloval zlato

  • Ke Čmelíkově vysvětlení, proč ho policie zadržela se zlatými mincemi v ruce, se vrátil předseda soudu při zdůvodňování rozsudku. „Soud považuje za úsměvné, nelogické a nepravdivé tvrzení, proč se před bydlištěm senátora Kladívka nacházel (Čmelík). Žádnou logiku to samozřejmě nedává.“

U hlavního líčení ve věci krádeže investičního zlata byl jako svědek předvolán Milan Čmelík. Ačkoli k Městskému soudu v Praze dorazil nejprve s tím, že vypovídat nebude, po krátkém slovním nedorozumění se soudcem nakonec nejistě svolil.

„Pan senátor se mi zmínil, že by rád do něčeho investoval. A pan Prášil mi řekl, že má tu možnost,“ vysvětloval Čmelík původ zlata (více čtěte ZDE).

22. března 2016

Při závěrečném jednání u soudu obžalovaný Prášil naťuknul otázku, kam se jím vybrané zlato v roce 2013 podělo. „Já vlastně nemohu plně uvádět, co jsem komu dále předával, zlato nebo peněžní protihodnotu, protože bych si mohl přivodit jiné trestní stíhání. Z tohoto důvodu se blíže nevyjadřuji,“ vysvětloval soudci Durdíkovi.

Soud případ uzavřel s tím, že ačkoli měla skupina osob včetně podnikatele Prášila, asistenta Čmelíka či senátora Kladívka snahu vedení Řízení letového provozu vyměnit, důkazy na to nestačí. To podle trestního senátu vysvětluje i zlato v bezpečnostní schránce. „Je zcela zjevné, co předcházelo uvedenému jednání, tedy výpůjčce zlata,“ konstatoval k tomu soudce. Některé části obžaloby i závěrečné řeči státního zástupce nicméně musel pro nedostatek důkazů označit za fabulace.

Štěpán Prášil dorazil k Městskému soudu v Praze se svými obhájci.
Státní zástupce Jan Polanecký (na snímku vpravo), který dozoruje případ Štěpána...

I tak se ale při zdůvodnění rozsudku, proč Prášila ovobodil, nebál ohledně údajné korupce zaspekulovat. „Bohužel, nebo naštěstí pro aktéry, došlo ke změně situace na politické scéně, k masivnímu zásahu na Úřadu vlády, a pravicová vláda byla nucena řešit další věci,“ rozvíjel soudce teorii nastíněnou žalobcem.

Vidina změny v Řízení letového provozu už se nejevila tak jasně, a proto se podle soudce ten, který „provedl jistou investici“, mohl svého vkladu domáhat zpátky. „Pan obhájce elegantně učinil řečnickou otázku, jakým tokem peníze putovaly. Zda k senátoru Kladívkovi, nebo od něho. Spíše je zřejmé, že šlo o dobu, kdy obměna v Řízení letového provozu už nebude provedena, a mince nebyly předávány, ale vraceny. Role pana Kladívka skončila, o svůj vliv ve vládě kvůli politickým změnám přišel,“ zauvažoval.

Kdo je kdo

  • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
  • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášila údajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka. Neméně důležitou postavou byl také Kladívkův asistent Milan Čmelík, který se s Prášilem znal. Právě jeho policie zadržela před senátorovým domem a v ruce držel investiční zlato.
  • LIDOVKY.CZ: Senátor Kladívko chtěl investovat peníze, hájil zlato jeho nervózní asistent
  • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba sedmi milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.
  • LIDOVKY.CZ: VŠE o kauze si můžete přečíst ZDE.
Autor: hm
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás