Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po těžké nemoci zemřel herec a moderátor Vladimír Čech

Česko

  11:46aktualizováno  18:48
PRAHA - Ve věku 61 let zemřel dnes ráno v Praze známý herec a moderátor Vladimír Čech. Informovala o tom jeho rodina. Lidé si Vladimíra Čecha kromě jeho divadelních rolí pamatují především z úspěšné televizní soutěže Chcete být milionářem?

Vladimír Čech foto: MAFRA - Tomáš Krist

Vědomostní soutěž se vysílala od roku 2000. Pět let se o její oblibu Čech zasloužil jako její první moderátor. V letech 2001 a 2003 byl díky ní v anketě TýTý vyhlášen nejoblíbenějším moderátorem.

Poslední rozloučení s Vladimírem Čechem se bude konat v pražském Divadle ABC ve středu 27. března od 11:00 hodin. "Přístup veřejnosti je možný od 10:30 hodin," řekla mluvčí Městských divadel pražských Kateřina Gardnerová. Na přání zesnulého se nebude konat pietní obřad v krematoriu.

Vladimír Čech se narodil 6. července 1951 v Praze. Vystudoval pražskou DAMU a v roce 1978 začal pracovat v ostravském studiu Československé televize, ale z politických důvodů musel odejít a mohl pracovat pouze v rozhlase a oblastních divadlech. Už po událostech ze srpna 1968 musela z politických důvodů Československou televizi opustit i jeho matka Heda Čechová, tehdy populární hlasatelka.

Královského průvodu se zúčastnil i herec a moderátor Vladimír Čech.

Během své kariéry vystřídal Čech řadu divadelních scén - Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, Slezské divadlo Opava, Těšínské divadlo v Českém Těšíně, Státní divadlo Oldřicha Stibora v Olomouci, Východočeské divadlo Pardubice, Činoherní studio Ústí nad Labem a Středočeské divadlo Kladno.

Zahrál si desítky různorodých rolí, patřily k nim třeba Vavřena ve Filozofské historii, Edmund v Králi Learovi, Merkucio v Romeovi a Julii, titulní role v Hamletovi a Cyranovi z Bergeraku, Antonio ve hře Antonius a Kleopatra, Jiří ve hře Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Jago v Othellovi.

Vladimír Čech

Od roku 2006 působil v Městských divadlech pražských, hrál v poslední době například Karenina ve slavné Tolstého hře, jednu z hlavních rolí v dramatizaci Márquezova románu Sto roků samoty a také v inscenacích Gold za všechny peníze či Saturnin. Před týdnem měla v Rokoku premiéru adaptace Čapkových Povídek z jedné a druhé kapsy, kterou autor a režisér Arnošt Goldflam nazval Věštkyně, vraždy a jasnovidci. Čechovu roli v ní alternuje Vladimír Marek.

V letech 1990 až 1992 působil Vladimír Čech jako poslanec České národní rady. Ani v této době však divadlo zcela neopustil, hostoval tehdy v pražském Činoherním klubu. V poslední době se divadlu věnoval společně s moderováním několika televizních pořadů, jeho hlas je známý také z dabingu, namluvil například kocoura Garfielda.

Autoři: ,

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat