9. října 2019 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po tragédii v Lenoře zůstává stále 5 lidí v nemocnicích, policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin

V Lenoře explodoval bytový dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Lenoře explodoval bytový dům. | foto: David Peltán, MAFRA

Lenora (Prachaticko) Pět lidí stále zůstává v nemocnicích po čtvrtečním výbuchu a požáru obytného domu v Lenoře na Prachaticku. Dva zranění leží na popáleninovém centru v pražských Vinohradech, tři jsou na interně v prachatické nemocnici. ČTK to řekli mluvčí obou zařízení. Při neštěstí zahynul jeden muž a devět lidí bylo zraněno. Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.

Požár a výbuch zcela zničil jeden ze tří vedle sebe stojících obytných domů. Zbývající dva poškodil jen z části. „Do jednoho se už lidé mohli vrátit. Ve druhém domě pokračují opravy, musí se tam hlavně vyměnit zničená okna, což ještě pár dní bude trvat,“ řekl ČTK starosta Lenory Antonín Chrapan.

Nařízená soudní pitva potvrdila, že obětí tragédie byl muž. Totožnost mrtvého policisté nadále ověřují a bude potvrzena až za několik týdnů po genetické expertize. Místní předpokládají, že právě mrtvý muž výbuch způsobil. Lidé z Lenory tvrdí, že si na něj sousedé z domu stěžovali. Policie tyto informace prověřuje. Na sbírkách pro postižené požárem je už více než 1,5 milionu korun.

Dům, jenž byl epicentrem požáru a výbuchu, čeká na demolici. Zajišťuje ji Jihočeský kraj. „Stále čekáme na dokumentaci ze stavebního úřadu a od statika. Snažíme se vše vyřešit v co možná nejkratší době,“ řekla ČTK Marta Spálenková z krajského úřadu. Dodala, že s potřebnou dokumentací může kraj zahájit výběrové řízení na firmu, která torzo domu strhne a zlikviduje.

V Lenoře explodoval bytový dům.
V Lenoře explodoval bytový dům.

Místo po strženém domě zůstane prázdné. Lidé nechtějí žít tam, kde se tragédie stala a budou si hledat jiné domovy. Připomíná to situaci z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku, kde v únoru 2013 psychicky labilní muž vyhodil do povětří panelový dům. Při tragédii zahynulo šest lidí, tři z nich byly děti. Sedmá oběť zemřela na následky zranění v nemocnici. Ani tam místo strženého domu nevznikl nový.

ČTK
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!