Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Po tsunami přišla jaderná hrozba

Česko

TOKIO/PRAHA Nejdříve zemětřesení, pak vražedná tsunami a teď se Japonci děsí další pohromy – jaderné katastrofy.

Během pátečních otřesů se podle krizových plánů zastavila štěpná reakce ve všech pětapadesáti jaderných reaktorech v Japonsku. V atomové elektrárně Fukušima však přestalo fungovat chlazení třetího a prvního reaktoru. Budova prvního bloku vybuchla a zřítila se, do ovzduší přitom unikla radiace, která v okolí elektrárny přesahovala tisícinásobek povolené normy. Poté začaly hodnoty klesat, úřady nicméně z okolí elektrárny evakuovaly zhruba 200 tisíc lidí.

Včera byly navíc hlášeny zvýšené hodnoty radiace i v okolí další jaderné elektrárny v Onagawě. Prý šlo ale pouze o záření, které se sem dostalo z Fukušimy.

Pokračování na straně 2

Japonská apokalypsa – Mohutné zemětřesení poničilo i jaderné elektrárny, v jedné došlo k explozi

Dokončení ze strany 1

Japonské úřady také o víkendu začaly kvůli problémům ve Fukušimě rozdávat jodové tablety, které mají organismus před následky radiace alespoň částečně ochránit. Současně zdravotníci provedli testy nejohroženějších lidí z okolí elektrárny a u 160 zjistili ozáření. Přestože asi nešlo o zdraví nebezpečné dávky, byli všichni umístěni do nemocnic na pozorování.

Přes situaci, která na první pohled vypadala mimořádně dramaticky, podle japonských úřadů i řady odborníků nebezpečí, že by ve Fukušimě došlo k opakování černobylské katastrofy, nehrozilo. Výbuch budovy prvního bloku způsobila nepříliš radioaktivní vodní pára, samotný reaktor a jeho kovová konstrukce explozi a zřícení budovy podle japonských úřadů bez problémů odolaly. Podle některých expertů však nemuselo k výbuchu vůbec dojít, kdyby vedení elektrárny neváhalo uvolnit část relativně málo radioaktivní páry do ovzduší.

Podobné problémy jako první reaktor fukušimské elektrárny začal včera mít i třetí blok. I v něm se kvůli nedostatečnému chlazení začal reaktor přehřívat. Nebylo také jasné, zda potíže nemají i další reaktory obřího energetického zařízení, v němž je celkem deset reaktorů. Mnohé z nich jsou přitom starší třiceti a více let. Pracovníci elektrárny se snažili oba reaktory ochlazovat mořskou vodou, ale kvůli poničeným čerpadlům pouze s částečným úspěchem.

„I u třetího reaktoru dochází k přehřívání. Avšak i kdyby došlo k výbuchu, nebude zasažen samotný reaktor,“ uklidňoval mluvčí japonské vlády Jukio Edana. Mluvčí vlády připustil, že jak v prvním, tak ve třetím reaktoru fukušimské elektrárny dochází k částečnému tavení palivových tyčí. To by sice zřejmě zničilo samotný reaktor, ale nemělo by to znamenat nebezpečí pro okolí elektrárny. „Víme, co dělat, pokud se to stane,“ citoval Edanu internetový server BBC.

Následky pro Japonsko mohou být fatální, varuje aktivista Výbuch budovy prvního reaktoru ve Fukušimě byl označen Mezinárodní agenturou pro atomovou energii jako havárie čtvrtého stupně. Podle definice při ní může dojít ke smrti nejvýše jednoho člověka a radiací smí být ohroženo pouze bezprostřední okolí elektrárny. Černobyl byl havárií sedmého stupně.

Relativně příznivé zprávy včera přicházely i od japonských meteorologů. Podle nich vál vítr směrem do Pacifiku a odnášel tak kontaminované částečky pryč z pevniny.

Vedle uklidňujících slov však někteří experti upozorňují, že by během příštích hodin mohlo dojít ke katastrofě obřích rozměrů. Německý protiatomový aktivista profesor Sebastian Pflugbeil tvrdí, že v mnoha ohledech se katastrofa v Černobylu a problémy elektrárny ve Fukušimě podobají.

Pokud by došlo k roztavení nádoby, která chrání reaktor, zažilo by Japonsko obdobnou apokalypsu s podobnými následky. „V tuto chvíli stále trvá nebezpečí, že radioaktivní materiál sice znečistí jen omezenou oblast kolem elektrárny, ale radiace bude velice silná,“ uvedl. Podle něj by vzhledem k hustotě osídlení Japonska, mnohonásobně převyšující okolí Černobylu, byly následky takové havárie pro Japonce „fatální“.

***

Nejen Černobyl

* Černobylská havárie, při které vybuchl před 25 lety jeden z reaktorů ukrajinské jaderné elektrárny, si vyžádala životy asi 150 lidí a přesídlení dalších 200 000. Obrovská území jsou dodnes zamořena radiací a pro lidi jsou neobyvatelná. * Více než s Černobylem, kde šlo o havárii jiného typu, je drama ve Fukušimě srovnáváno s incidentem v elektrárně Three Mile Island v USA, v níž v roce 1979 došlo k roztavení jádra reaktoru. Havárie, při níž nikdo nezahynul, vyvolala chaotickou evakuaci mnoha lidí v okolí elektrárny. Na léta zbrzdila rozvoj jaderné energetiky v USA.

lup

Jaderná velmoc

* Japonsko je třetím největším výrobcem elektřiny v atomových elektrárnách. V zemi bylo před zemětřesením v provozu celkem 55 atomových reaktorů, které pokrývají asi třicet procent výroby elektřiny. * Země nemá téměř žádné vlastní zdroje energetických surovin, nové jaderné elektrárny stavěla i v minulých dvou desetiletích, kdy se kvůli Černobylu jejich výstavba jinde ve světě téměř zastavila. * Japonsko má jedny z nejbezpečnějších jaderných elektráren na světě. Vyvíjí i nový „rychlý reaktor“, který by díky levné energii umožnil přechod z ekonomiky založené na ropě na ekologický vodík.

lup

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!