Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po Turínském plátně pásl Hitler

Česko

Relikvii s údajným otiskem podoby Ježíše Krista se nacistický vůdce prý pokoušel získat kvůli svému zájmu o okultní vědy.

ŘÍM Hlavním důvodem, proč bylo slavné Turínské plátno za druhé světové války uschováno v jihoitalském opatství Montevergine, prý bylo zachránit je před Adolfem Hitlerem, ne před bombardováním, jak se doposud tvrdilo.

Nacistický vůdce, který se zajímal o ezoteriku a okultní vědy, po této vzácné relikvii s údajným otiskem podoby Ježíše Krista nepředstavitelně toužil. „Turínské plátno bylo v tajnosti převezeno do svatostánku v opatství Montevergine na přímé nařízení vládnoucího italského rodu Savojských a Vatikánu. Ukryto bylo z obavy, že se jej zmocní Hitler, který jím byl zjevně posedlý,“ řekl benediktinský mnich z opatství Montevergine Andrea Davide Cardin v rozhovoru pro časopis Diva e Donna.

„Když v roce 1938 navštívil Itálii, lidé z jeho nejbližšího okruhu se tu vytrvale snažili vyzvědět nejrůznější informace ohledně Turínského plátna,“ líčil Cardin. „V roce 1943 pak němečtí vojáci prohledávali i kostel v Montevergine. Mniši tehdy předstírali, že se zaníceně modlí a nevnímají okolní svět. Vlastními těly tak ochránili oltář, v němž byla relikvie skryta. Jen díky tomu ji Němci neobjevili.

V roce 1946 se opět vrátila do Turína, jak nařídil (poslední italský král) Umberto II. Savojský, a je dodnes uschována ve zdejší katedrále,“ uzavřel své vyprávění Cardin.

Vzácné Turínské plátno si v katedrále mohou zájemci prohlédnout od 10. dubna do 23. května v rámci zvláštní výstavy. Veřejnost je uvidí poprvé od jeho nejnovější restaurace v roce 2002. Na plátně je podoba vysokého dlouhovlasého muže, který má na boku, chodidlech a zápěstích patrné krvavé rány. Autenticita Turínského plátna zůstává nevyřešenou otázkou. Experti zatím nedokázali plátno datovat ani přesně určit, jak byl otisk proveden.

Spory o stáří V roce 1988 použil mezinárodní tým vědců na určení stáří plátna radiokarbonovou metodu. Usoudili tehdy, že látka pochází z doby mezi lety 1260 až 1390. V roce 1999 jiná expertiza umístila plátno do 7. století. Studie publikovaná o šest let později zase uvedla, že plátno je staré 1300 až 3000 let.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!