24. března 2018 11:01, aktualizováno  16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po napadení kyselinou v erotickém klubu v Plzni jsou vážně zraněni tři lidé. Zřejmě útočila prostitutka

Lidé na místě události tvrdili, že po předchozím konfliktu zřejmě útočila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na místě události tvrdili, že po předchozím konfliktu zřejmě útočila... | foto: Petr EretMAFRA

Plzeň V erotickém klubu v Plzni v sobotu dopoledne zaútočila žena na několik lidí chemikálií, zřejmě čistícím prostředkem. Při incidentu bylo zraněno zřejmě celkem pět lidí, včetně ženy podezřelé z útoku. Žena byla podle policie zadržena, zřejmě šlo o zaměstnankyni klubu. Podezřelá útočnice byla podle současných informací narozena v roce 1972.

Zranění kyselinou utrpěli osmadvacetiletý a devětatřicetiletý muž a asi čtyřicetiletá žena. Muže převezli záchranáři na urgentní příjem plzeňské fakultní nemocnice, ženu přepravil vrtulník do pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na Kliniku popáleninové medicíny. Podle mluvčího plzeňských hasičů Petra Poncara žena zřejmě útočila čistícím prostředkem Stura Facile, který obsahuje 66 % kyseliny sírové.

„Přijali jsme oznámení o tom, že v jednom z nočních podniků v Plzni došlo ke...
Zranění kyselinou utrpěli osmadvacetiletý a devětatřicetiletý muž a asi...

„Přijali jsme oznámení o tom, že v jednom z nočních podniků v Plzni došlo ke zranění tří osob. Na místo vyjeli policisté,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová. Podle ní byla zadržena žena, která je podezřelá z toho, že proti třem lidem použila „zatím přesně nezjištěnou chemickou látku, pravděpodobně kyselinu“.

Lidé na místě události tvrdili, že po předchozím konfliktu zřejmě útočila prostitutka. Zasahovalo několik posádek záchranářů, policie a hasičů. Řídící důstojník krajských hasičů Pavel Musil ČTK řekl, že hasiči pomáhali s první pomocí a po ukončení policejního vyšetřování prostor dekontaminují. 

Oba vážně zranění muži jsou hospitalizovaní v Plzni, jejich stav je podle mluvčí fakultní nemocnice Gabriely Levorové stabilizovaný. Mluvčí vinohradské nemocnice Hana Vránová ČTK řekla, že žena byla poleptána kyselinou, její zranění není rozsáhlé a je ve stabilizovaném stavu.

Jedna zraněná byla převezena letecky

„S vážným zraněním jsme letecky převezli ženu na popáleninovou kliniku na Vinohrady, dva muže s vážným zraněním do fakultní nemocnice na Lochotíně na urgentní příjem dále a muže a ženu, jejichž zranění nebyla vážná, na chirurgickou ambulanci na Lochotíně,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Plzeňské záchranné služby Martin Brejcha. Záchranáři byli k incidentu přivoláni před devátou hodinou ráno.

Událost se stala na Americké třídě v centru města. Zraněných nakonec záchranáři ošetřili celkem pět. Kromě tří lidí vážně zasažených chemikálií i další dva lidi. „Na místě další dvě osoby - útočnice sama lehce zraněná kyselinou. Pak ještě muž s úrazem hlavy bez zasažení kyselinou,“ dodal Šín.

Řídící důstojník krajských hasičů Pavel Musil že hasiči pomáhali s první pomocí. Nyní čekají, až policie ukončí na místě vyšetřování, pak prostor dekontaminují. Policie také zdůraznila, že událost není teroristickým útokem.

Není to poprvé, co se v Plzni odehrál útok kyselinou. V listopadu 2013 napadl taxikář svou bývalou přítelkyni. Podle rozsudku neunesl dřívější rozchod. Na ženu si počkal před bytem, když nasedla do auta, otevřel dveře a vylil na ni kyselinu sírovou. Sám si přitom maskoval obličej. Soudy mu vyměřily 23 let vězení. Napadená útok přežila, má ale těžké doživotní následky.

Kyselinové útoky se staly i na Moravě a v Praze. Koncem srpna 2014 poleptal osmačtyřicetiletý muž v Praze svou expřítelkyni, podle policistů ji nejprve polil kyselinou chlorovodíkovou, pak louhem na čištění odpadů a nakonec kbelíkem vody. Poté ji ještě oloupil. Za útok, po kterém má oběť doživotní následky, byl později souzen a hrozilo mu doživotí, ještě před vynesením verdiktu ale spáchal v dubnu 2015 ve vazbě sebevraždu. V březnu 2012 polil jedenačtyřicetiletý muž z Třince na Frýdecko-Místecku svou manželku. Ženě se ale podařilo částečně uskočit, a útok tak neměl tragické následky.

ČTK, proPavlína Procházková

Najdete na Lidovky.cz