Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po útoku na farmu uhynulo 13 norků. ‚Mohou za to ochránci, postříkali je barvou’

Norek americký | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norek americký | foto: Česká pozice

JINDŘICHŮV HRADEC Celkem 13 norků z chovné farmy na Jindřichohradecku uhynulo v posledních dnech poté, co je zřejmě postříkali barvou ochránci zvířat. Norkové nepřežili pravděpodobně následkem stresu po útoku.

„Někteří jedinci i přes následné omytí zůstali stále růžoví od použité barvy. Zvířata, která sprej zasáhl do očí, vykazovala poruchy zraku,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Ochránci zvířat podle něj postříkali norky růžovou barvou, aby tím znemožnili prodej jejich kožichů. Nejprve uhynulo 10. srpna 11 norků a o dva dny později další dva jedinci. Celkem devět samců a čtyři samice.

Na plechovém plotu areálu farmy byl nastříkaný nápis ALF, což znamená zkratku organizace Animal Liberation Front, která bojuje proti týrání zvířat. Za útok na norky hrozí viníkům pokuta ve výši až 500.000 korun.

„Státní veterinární správa upozorňuje, že je zcela nepřípustné řešit osobní přesvědčení o tom, že nějaký chovatel týrá zvířata, útoky na chov a naopak tím chované jedince týrat,“ řekl Pejchal.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy
Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy

Dopřejte svému děťátku jemnou péči s kosmetikou Baby O, která je z 95 % přírodní. 20 z vás ji pošleme rovnou do schránky.