Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obálka s bílým práškem dorazila na ministerstvo financí i Hrad

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | foto: MAFRA - David Neff

PRAHA Do podatelny ministerstva financí a na Pražský hrad přišly podezřelé obálky obsahující bílý prášek. Hasiči zásilky zajistili a látku poslali na rozbor, sdělil ČTK mluvčí pražských hasičů Jan Havrda. Zásilky zanalyzuje Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany.

Již v úterý přišla na ministerstvo vnitra obálka s kyanidem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl ČTK, že nechce situaci přeceňovat a není nutné svolat bezpečnostní radu státu.

Na ministerstvu financí zasahovala také policie, mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová ale nechtěla situaci komentovat. „K ohrožení života ani zdraví žádného ze zaměstnanců ministerstva nedošlo. Zásilka obsahovala bílý krystalický prášek a nelze vyloučit, že se jednalo o jedovatou látku. Nelze také vyloučit, že se jedná o podobný útok jako na ministra vnitra,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Na zásilku, která dorazila na Pražský hrad, upozornil server Novinky.cz. Podle informací ČTK dopis přišel na adresu správy Hradu, nikoliv do kanceláře prezidenta. „Prezidentovi ani kanceláři prezidenta ani v minulých dnech žádný takový dopis nepřišel,“ sdělil ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Předpokládám, že všechny státní instituce mají informace o tom, jakým způsobem by se k podezřelým zásilkám měly chovat,“ uvedl premiér, který je nyní na státní návštěvě v USA. Sobotka nechce přeceňováním situace dávat odesilatelům podezřelých dopisů zbytečnou váhu a publicitu. „Není to podle mě nic, co by ohrožovalo bezpečnostní situaci v České republice. Ministři by neměli reagovat hystericky,“ doplnil.

Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany podle mluvčího Radka Pokorníka zatím neví, jaké povahy zásilky jsou. „O obsahu zásilek se nyní nedá nic říci, vše by byly jen spekulace,“ uvedl.

Laboratorní testy prokázaly, že obsahovala jedovatou látku na bázi kyanidu v životu nebezpečném množství. Zásilka byla odeslána ze severu Evropy, jejím adresátem byl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Odhalení zásilky a další nakládání s ní podle Chovance znamená, že dobře zafungovaly mechanismy, které se týkají podobných případů. Ministerstvo financí podle Ležatky přijalo další bezpečnostní opatření. Opatření kvůli podezřelým zásilkám, které kolují po různých státních institucích, přijalo také ministerstvo obrany.

Podezřelé obálky

Zásilky s bílým práškem obdržely některé úřady včetně Hradu už v září. Podle středečního vyjádření Chovance není pravděpodobné, že by šlo o stejného pachatele jako tehdy. „Látka je naprosto jiná, v obálce nebyl průvodní dopis,“ řekl Chovanec.

  • Zásilky s podezřelým obsahem se začaly celosvětově šířit po teroristických útocích na USA v roce 2001 a vlna se nevyhnula ani České republice.
  • Za rok 2001 lidé oznámili hasičům 5000 dopisů a balíčků, které vzbuzovaly podezření.
  • Zásilky se objevovaly v menším počtu i v dalších letech, podle dostupných informací ale žádná z nich neobsahovala nebezpečnou látku.
,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...