Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po zatčení přišly protesty

Česko

Zatýkání extremistů - Po úterním zásahu policie obvinila deset osob

PRAHA Tři až osm roků vězení hrozí desítce ultrapravicových radikálů, které po úterní celorepublikové razii policie obvinila z „propagace a podpory hnutí směřujících k potlačení práv a svobod“.

Na tuto policejní razii zareagovali příznivci radikálů okamžitě v úterý v Praze. Včera své protestní akce přenesli do dalších měst. V Brně byla demonstrace klidná, ale později v Karlových Varech skončila střetem zhruba osmdesátky ultrapravičáků s policií. Policejním jednotkám složeným z těžkooděnců, antikonfliktního týmu a psovodů se podařilo průvod obrátit ven z centra. Demonstranti se však rozdělili a sešli se poblíž magistrátu, kde opět skandovali hesla „Svobodu“, „Policejní stát“ či „Odpor“. Poté policie průvod vyvedla k autobusovému nádraží a odtud demonstranti zamířili do jedné z karlovarských restaurací. Kolem deváté večer už byl ve městě klid, ale policie situaci stále monitorovala. K protestům a radikalizaci včera začaly vyzývat i internetové stránky autonomních nacionalistů.

Ty pod heslem „Osvoboď je svým hněvem!

Radikalizuj se.“

V úterý zadržení radikálové se provinili tím, že organizovali koncerty. „Podle policie měli vědět, že tam může k propagaci podobného hnutí dojít,“ řekl LN advokát některých obviněných Kolja Kubíček a dodal, že podle všech indicií hodlají státní zástupce a vyšetřovatelé požádat o vazbu.

Včera do pozdního odpoledne však nebylo jasné, kdy tak učiní. „Podle zákona to policie musí udělat do 48 hodin po zadržení, takže lze očekávat, že se tak stane nejpozději ve čtvrtek ráno,“ řekl Kubíček. Policie podle něj v úterý na několika místech republiky prohledala byty, automobily a také obchod Hate Core v pražských Vysočanech. Kubíček dodal, že zatčení byli obviněni již v úterý pozdě v noci a posléze převezeni z Prahy do Brna, kde sídlí dozorující státní zástupce. „Výslechy pokračovaly řadu hodin. Vypadá to, že celou věc přesunuli z Prahy do Brna proto, aby bylo snazší obviněné poslat do vazby,“ řekl LN Kubíček.

Jména svých klientů odmítl potvrdit. Podle neoficiálních informací mezi nimi figurují zpěváci „white power“ skupin Devils Guard, Imperium a Attack. Spolu s nimi byli obviněni i organizátoři loňských neonacistických koncertů. Jedním z obviněných je zpěvák skupiny Vlajka a nyní i Attacku Vilém Farkač. Dalším obviněným je i Lukáš Rod, který patří mezi význačné členy pražské extremistické organizace Národní odpor. Policie však nadále nepodává na příkaz státního zástupce žádné informace. „Mohu jen prozradit, že šlo o dlouhodobě připravovanou akci,“ poznamenal mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

„K případu se nebude vyjadřovat. Možná v pátek vydáme informace,“ dodržoval i včera informační embargo mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

***

K protestům a radikalizaci včera začaly vyzývat i stránky autonomních nacionalistů

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...