Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po zavedení poplatků platíme za péči o třetinu víc

Česko

PRAHA Se zavedením poplatků v roce 2008 skokově narostly výdaje pacientů na zdravotní péči. To, čeho si u sebe nebo ve svém okolí všimla většina lidí, potvrdili statistici. Průměrná domácnost zaplatila za zdravotní péči o 30 procent víc. Nejsou za tím ale jen poplatky. Lidé platí víc také třeba za brýle.

„V roce 2009 už bych výraznější nárůst výdajů nečekal,“ poznamenal Jaroslav Novák z Českého statistického úřadu.

Ze soukromých zdrojů, tedy hlavně od samotných pacientů, tak získalo zdravotnictví necelých 16 procent svých příjmů.

Ještě před několika lety se pacienti v Česku podíleli svými soukromými prostředky na chodu zdravotnictví nejmenší měrou ze všech sledovaných vyspělých států. Méně než 10 procent rozpočtu zdravotnictví přicházelo ze soukromých peněz. Současná míra spoluúčasti se víc blíží evropskému průměru. Je tu ale jeden podstatný rozdíl. Proti jiným zemím, kde dávají ze svých soukromých peněz lidé na zdravotnictví i víc, tu je zanedbatelný význam dobrovolného připojištění. Zatímco jinde si lidé za zdravotnictví často platí přes komerční pojistky, u nás jde valná většina soukromých peněz skutečně přímo z peněženek nemocných.

Statistici také popsali, jaký vliv měly regulační poplatky na chování pacientů. Nejvíce ovlivnily pohotovosti, kam přišlo v roce 2008 o 36 procent méně lidí než v roce 2007. „Značně se také snížil počet vypsaných receptů, a to o více než 23 %, naopak vzrostl volný prodej léčiv. Poklesl také počet ambulantních ošetření,“ píše se ve zprávě statistického úřadu.

Zajímavé je také srovnání, ze kterého vyplývá, že zatímco platby pacientů za posledních osm let vzrostly téměř trojnásobně, pojišťovny platí o sedmdesát procent víc. Objem peněz, kterými přispívají kraje například na chod nemocnic a záchranek, zůstal na skoro stejné výši.

Zdravotní pojišťovny navíc letos čekají finanční problémy. Za péči už několik měsíců platí víc, než kolik vyberou, a to kvůli nezaměstnanosti a dalším projevům krize. Rezervy jim pomalu dochází. Analýza OECD nedávno Česku doporučila provést reformu financování zdravotnictví.

Celkem šlo v roce 2008 na zdravotní péči a zdravotnictví 265 miliard korun, z toho 197 miliard zaplatily zdravotní pojišťovny, 46 miliard soukromý sektor a 21 miliard místní a státní rozpočty.

Nejvíc nás stojí nemoci oběhové soustavy. Výdaje na ně nabraly dech beroucí tempo růstu. V roce 2000 na ně šlo 7,5 miliardy korun, v roce 2008 už 19,6 miliardy.

***

Průměrné výdaje

na regulační poplatky

v roce 2008

Poplatky na recept

muži 190 Kč

ženy 272

Poplatky za návštěvu lékaře

muži

ženy 198 Kč

Poplatky za hospitalizaci

muži 99 Kč

ženy 127 Kč

Poplatky za pohotovost

muži 18 Kč

ženy 13 Kč

Autor: