Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pobodaný muslim, pomalované kavárny, výhrůžky. Policie s extremisty ‚prohrává‘ 0:5

Neznámý útočník pocákal stěny Rodinného centra Kašpárek barvou připomínající... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neznámý útočník pocákal stěny Rodinného centra Kašpárek barvou připomínající... | foto: Archiv Olgy Pavlů

PRAHA Útoky z nenávisti se množí. Jen v posledních měsících se objevilo pět závažných útoků proti aktivistům, kteří pomáhají uprchlíkům či jsou přímo muslimové. Naposledy vandalové poškodili při obří akci sedm pražských kaváren a pomalovali je nacistickými symboly a výhrůžkami. Policie je bezradná. Za celou dobu nechytila ani jednoho pachatele, který za medializovanými útoky stál.

5:0. Takové je skóre pro pravicové extremisty, kteří od začátku roku útočili na podniky a lidi, kteří se angažují v uprchlické krizi. Kriminalistům zatím nepomohli kamerové záznamy ani portréty útočníků. Server Lidovky.cz sestavil seznam nejzávažnějších útoků a policie se zeptal, jak v nich pokročila.

Pobodaný muslim v Praze

(30. 1. 2016)

Holohlaví útočníci si na něj počkali, když si šel I. T. zaběhat (jméno napadeného server Lidovky.cz zná, kvůli bezpečnosti ho však nebude zveřejňovat). Pak mu jeden z nich vrazil dlouhý nůž do břicha a utekli. Muž byl ihned převezen do nemocnice, kde ho zdravotníci ošetřili. Před útokem čelil muž řadě výhrůžek a urážek, neboť se angažoval v pomoci uprchlíkům. Napadený má syrské občanství, původem je z ruského Kavkazu. V Česku žije již 14 let.

Mladý muž hledaný jako pachatel rasově motivovaného útoku na muslima v Praze.

Mladý muž hledaný jako pachatel rasově motivovaného útoku na muslima v Praze.

Výsledek:
Policie na základě výpovědi sestavila podobiznu útočníka, doteď však nikoho nedopadla. „V rámci prošetřování provádíme stále odpovídající úkony v souladu se zákonem, zatím bez konkrétního závěru,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Útok na Kliniku

(6. 2. 2016)

Celý den bylo v Praze rušno, neboť probíhalo několik demonstrací proti islamizaci Evropy a přijímání uprchlíků. Během dne se dařilo bez větších incidentů držet znepřátelené strany od sebe, v podvečer ale skupina maskovaných lidí přijela na Žižkov a zaútočila na centrum Klinika, které se angažuje v pomoci běžencům. Do domu hodili dýmovnice, od kterých vzplály závěsy kavárny a kameny vysklili okna. Incident měl naštěstí za následek jen drobné zranění a menší škody na objektu.

Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské...
Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské...

Výsledek:
Policie si začala zvát lidi na výslech, dosud však nebyl nikdo obviněn. Pracuje se s verzí, že šlo o fotbalové chuligány, kteří už vyvolávali potyčky i během samotných demonstrací. „V rámci jejich prošetřování provádíme stále odpovídající úkony v souladu se zákonem, zatím bez konkrétního závěru,“ sdělil serveru Lidovky.cz Hulan.

Útoky na rodinné centrum Kašpárek

(7. 4. 2016)

Od minulého roku tam neznámí vandalové útočili čtyřikrát. Poslední atak na rodinné centrum Kašpárek na začátku dubna byl však zákeřnější, než ty předchozí. Kromě postříkání červenou barvou někdo vyvěsil na dveře parte.

Neznámý útočník pocákal stěny Rodinného centra Kašpárek barvou připomínající...
Neznámý útočník pocákal stěny Rodinného centra Kašpárek barvou připomínající...

„Oznamujeme veřejnosti a všem příbuzným a známým, že nás navždy opustila levicová extremistka, multikulturalistka, manželka a matka šestnáctiletého syna Olga Pavlů. Zemřela v pardubické věznici po vykonání rozsudku trestu smrti oběšením za zvlášť závažný zločin velezrady,“ stálo v něm.

Výsledek:
Policie za útoky zatím nikoho nedopadla. „K Vašemu dotazu mohu uvést, že případ Rodinného centra je nadále v šetření,“ sdělila serveru Lidovky.cz pardubická policejní mluvčí Viola Ottová.

Hromadné útoky na kavárny v Praze

(24. 4. 2016)

Celkem sedm kaváren v Praze poškodili neznámí útočníci, kteří na ně nasprejovali nacistické symboly. Objevovaly se i vzkazy jako „smrt HateFree“, které odkazovaly na vládní projekt, který se zabývá eliminací rasismus a xenofobie ve společnosti. Na podporu postižených podniků poté protestovaly stovky lidí.

Nápis na výloze restaurace La Bibiche

Nápis na výloze restaurace La Bibiche

Výsledek:

Jedná se o nejčerstvější případ a policie tak vyšetřování zatím zahájila. Doposud však nikoho nechytila. Disponuje však kamerovými záběry útočníků, kteří se na vandalismu podíleli.

Útoky na mešitu v Brně

(13.11. 2015)

Brněnská mešita se stává již několik let terčem útoků. Poslední atak z listopadu, kdy někdo polil budovu motorovým olejem se nakonec nevyšetřil. Policie případ po dvou měsících odložila. Nepomohly ani záznamy z bezpečnostních kamer.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!