Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pobouřil muslimy. Jeho stranu by ale Němci volili

Česko

BERLÍN/PRAHAV Německu narůstá hlad po nové politické straně. Pozoruhodné je to kvůli tomu, že by takové uskupení za určitých okolností mohlo mít i protiimigrantský ráz.

Podle jednoho z čerstvých průzkumů by 16 procent Němců při příštích spolkových volbách mohlo volit „sarrazinovskou stranu“. Thilo Sarrazin je členem vedení německé centrální banky a nedávno politickou scénu pobouřil svou knihou, ve které obhajuje tezi, že muslimové podkopávají německou společnost.

Ze Sarrazinova díla navíc prý plyne, že muslimská imigrace do Německa musí být zastavena, a to z genetických důvodů. Kniha Německo, které je na podobné aféry velmi citlivé, rozdělila na dva tábory. Podle prvního (samozřejmě se hlasitě ozvala turecká komunita) se jedná o rasistický nesmysl, druzí tvrdí, že Sarrazin pouze prolomil tabu, když ukázal na problémy s imigrací.

Průzkum každopádně ilustruje to, že Sarrazinovy myšlenky alespoň u některých Němců padly na úrodnou půdu. Co za tím vězí? Část expertů upozorňuje, že na pravé části politického spektra existuje prostor pro novou politickou stranu. Popularitu „sarrazinovské partaje“ ale jistě tvoří i protestní hlasy vyjadřující nespokojenost s celkovou politickou situací. Velkou podporu by totiž podle průzkumu mohlo mít rovněž uskupení, za kterým by stál neúspěšný prezidentský kandidát Joachim Gauck.

Sarrazin zatím novou stranu podle všeho zakládat nehodlá. Nyní ho jistě více zajímá spíše jeho osobní osud. Prezident Christian Wulff totiž nyní zvažuje, zda ho odvolá z vedení banky. Vyloučit Sarrazina ze svých řad chtějí i sociální demokraté (SPD).

Více čtěte na straně 7

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!