Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na východě Čech, Moravě a ve Slezsku mohou být dnešní bouřky velmi silné

Silné deště zvedaly hladiny vodních toků a někde museli hasiči odčerpávat vodu za sklepů a dalších míst. (20 srpna 2022) foto: HZS Praha

Na východě Čech, Moravě a ve Slezsku mohou být sobotní odpolední a večerní bouřky velmi silné. Meteorologové očekávají přívalové srážky s úhrny kolem 60 milimetrů a menší kroupy. Na severovýchodě Čech a na východě Moravy hrozí rozvodnění menších toků. Na východě území se ojedinělý výskyt bouřek s přívalovými srážkami kolem 40 milimetrů očekává i v neděli.
  14:19

Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Velmi silné bouřky zasáhly Česko i v pátek v podvečer. V Liberci při bouři zemřel ve městě jeden muž a žena utrpěla zranění, když na ně na cyklostezce v Nových Pavlovicích spadl strom.

„Na dnes (sobotu) odpoledne a večer a zvyšuje stupeň nebezpečí pro Moravu, Slezsko a východ Čech (na velmi silné bouřky),“ uvedli meteorologové. Výstraha před nimi platí od dnešních 13:00 do nedělních 02:00 pro celý Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a východní části Vysočiny, Pardubického a Královéhradeckého kraje.

V místech s vysokým nasycením povodí, zejména na severovýchodě Čech a na východě Moravy, může v závislosti na intenzitě přívalových srážek dojít k rychlým vzestupům hladin zejména menších vodních toků na první povodňový stupeň, při velmi intenzivních srážkách není podle meteorologů vyloučeno krátkodobé překročení i vyšších povodňových stupňů.

Silné bouřky se mohou dnes odpoledne vyskytnout i východní polovině Čech. Výstraha s nižším stupněm nebezpečí platí pro celý Jihočeský kraj a části Vysočiny, Středočeského, Pardubického, Královéhradeckého a Libereckého kraje.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V pátek navečer byly podle meteorologů bouřky místy velmi vydatné, přinesly lokální přívalové srážky, nárazy větru a výjimečně i kroupy do tří centimetrů. „Celkově spadlo za posledních 24 hodin v Čechách a v západní části Moravy deset až 20 milimetrů srážek.

Nejvyšší úhrny byly zaznamenány na Rokycansku (ve stanici Hrádek 126 mm), na severu Čech (Chrastava 54 mm), v Orlických horách (Deštné v Orlických horách 56 mm) a na západě Čech (Tachov 50 mm),“ uvedl ráno ČHMÚ. Hladiny některých toků prudce stouply, například na Klabavě v Hrádku byl překročen třetí povodňový stupeň.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!