Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Meteorologové prověřují, zda přes Česko přešla rozsáhlá bouře derecho. Hasiči měli tisíc výjezdů

Česko

  9:26aktualizováno  15:43
Hasiči v Česku řešili večer a v noci kvůli bouřím přes tisícovku událostí, nejčastěji popadané stromy či uvolněné plechy. Vichr poškodil i stanový tábor v pražské Troji, kde bydlí uprchlíci z Ukrajiny. Nejsilnější poryvy větru naměřili v Plzni, měly až 125 km/h. Meteorologové zaznamenali výskyt downburstů, nevylučují zatím ani rozsáhlou větrnou bouři zvanou derecho.

Od pátečních 19 hodin do sobotních 7 hodin řešili hasiči na 1 100 výjezdů souvisejících se silnými bouřkami. „Největší počet události byl v kraji Středočeském. Na mnoha místech budou práce na odstraňování následků silných bouřek pokračovat v průběhu celého dnešního dne,“ uvedl na Twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

V důsledku silných nočních bouřek bylo v sobotu ráno v Česku bez elektřiny přibližně 14 tisíc odběrných míst. Nejvíce poruch energetici evidují ve středních Čechách a Plzeňském kraji, informovala ráno mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Distribuční firma EG.D uvedla, že na svém distribučním území eviduje k dnešnímu ránu desítky míst bez proudu.

Bouřky provázené silným větrem zasáhly Česko v pátek večer. Kolem 23:00, kdy byla situace nejhorší, evidoval dispečink společnosti ČEZ Distribuce kolem 158 tisíc zákazníků bez proudu. Na linkách vysokého napětí bylo v té době kolem 130 poruch.

Po opravě poruch na vedení vysokého napětí pokračují čety opravářů na odstraňování následků vichřice na linkách nízkého napětí. „Předpoklad obnovení dodávky je během dnešního dne,“ uvedla Holingerová.

Co je to derecho?

Na Karlovarsku patrně padaly i kroupy o průměru kolem dvou centimetrů. Předběžné údaje ráno zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku.

Zejména na západě Čech meteorologové zaznamenali velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru. Poryvy větru o rychlosti vyšší než 100 kilometrů za hodinu zaznamenaly i některé stanice více na východ. Například v Neumětelech na Berounsku foukalo rychlostí až 111 kilometrů v hodině.

Meteorologové nevylučují, že lokálně mohly mít poryvy ještě vyšší rychlost, než naměřili v Plzni. Nasvědčuje tomu fakt, že radary zaznamenaly výskyt takzvaných downburstů, tedy silných propadů studeného vzduchu směrem k povrchu. „Další zhodnocení nám také potvrdí, či vyloučí, zda se včera (v pátek) večer jednalo o tzv. derecho,“ uvádí ČHMÚ. Pojmem derecho se označuje větrná bouře působící škody na rozsáhlém území a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů.

V noci počasí poškodilo i stanový tábor v pražské Troji mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem, ve kterém je od minulého víkendu ubytovaná část Ukrajinců čekajících na ověření totožnosti. Má kapacitu pro 150 lidí. Hasičům se ještě v noci však podařilo provoz tábora plně obnovit.

„Při silných poryvech větru na začátku páteční večerní bouřky bylo v stanoven městečku poškozeno několik stanu a oplocení. Uprchlíci byli ihned přesunuti do dvou evakuačních autobusů,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů společně s personálem tábora ihned zahájili odstraňování následků. „Ve 2:00 byl provoz tábora plně obnoven a uprchlíci byli uloženi na lehátka,“ doplnil Kavka.

Do dvou hodin ranních podle něj pražští hasiči vyjížděli kvůli silnému větru k celkem 75 zásahům. Nejčastěji šlo o popadané stromy a větve či uvolněné plechy.

Popadané stromy poničily auta

S důsledky silných bouřek nebojovali hasiči jen v Praze. Třeba na severu Čech vyjížděli v pátek večer a v sobotu v noci kvůli silným bouřkám k více než 96 událostem. Odstraňovali hlavně spadané stromy přes komunikace a železniční tratě, nejvíce na Lounsku, Litoměřicku a Českolipsku.

V Lenešicích na Lounsku vítr poškodil minimálně deset rodinných domů, střechu školy a ve vedlejší obci také střechu panelového domu. Dnes probíhají úklidové práce a lidé se snaží opravit svoje domy.

„V souvislosti s večerními bouřkami evidujeme v našem kraji 76 událostí. Jednalo se převážně o popadané stromy přes pozemní komunikaci nebo železniční trať,“ uvedl na Twitteru mluvčí krajského hasičského sboru Ústeckého kraje Milan Tabi. Podle něj hasiči zatím k žádnému stromu, který by spadl na objekt, nevyjížděli.

U více než 20 událostí hlavně v okrese Česká Lípa zasahovali hasiči v Libereckém kraji. Šlo také o odstraňování následků bouře, zejména o likvidaci spadaných stromů na komunikace.

V Královéhradeckém kraji pak hasiči evidují 124 výjezdů, bouře tam lámala stromy a poškodila několik aut.

U vodní nádrže Rozkoš u Velké Jesenice odstranili hasiči strom, který spadl na zaparkované osobní auto, ve Skuhrově nad Bělou na Rychnovsku zase zabezpečili proti požáru auto, na které spadla část štítu rodinného domu.

V Dobrušce spadl strom na jedoucí auto a u Vamberka řidič auta narazil do spadlého stromu. Obě nehody se obešly bez zranění.

V Semonicích u Jaroměře blesk zapálil strom a v Libřicích na Hradecku od spadlých drátů elektrického vedení hořela tráva. V Červeném Kostelci hasiči sundávali zahradní altán ze střechy mateřské školy, v Mlázovicích na Jičínsku zabezpečovali štít rodinného domu a v Jaroměři likvidovali strom spadlý na garáž.

V Lužné udeřil blesk do domu

Ve středních Čechách zasahovali hasiči do sobotního rána u 380 incidentů. Převážně šlo o pády stromů, výjimkou ale nebyly ani dopravní nehody. „Například u obce Dlouhopolsko na Nymbursku osobní automobil narazil do stromu padlého na pozemní komunikaci. Celá tato událost se obešla bez zranění,“ uvedl mluvčí Jan Sýkora.

V Lužné na Rakovnicku pak udeřil blesk do domu, který po jeho zásahu začal hořet. „Událost se stala ve čtvrt na devět v pátek večer. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu, protože šlo o dílnu o půdorysu 30x10 metrů, uvnitř které byly vozidla a tlakové lahve,“ popsal Sýkora.

K likvidaci plamenů museli podle něj hasiči nasadit několik vodních proudů. V půl jedenácté se podařilo dostat oheň pod kontrolu a mohla být nahlášena jeho lokalizace. Škoda byla předběžně vyčíslena na čtyři miliony korun.

Blesk v obci Srch u Pardubic zasáhl a zapálil karavan. Následně v karavanu vybuchla propanbutanová bomba. Událost se obešla bez zranění. V celém Pardubickém kraji měli hasiči kvůli bouřce od pátečního podvečera do dnešního rána přes 90 výjezdů, uvedli pardubičtí hasiči na Facebooku.

Při bouři hasiči také zachraňovali slepice v odchovně v Opatovicích nad Labem na Pardubicku. Kvůli bouři v odchovně vypadla klimatizace a hrozilo přehřátí slepic. Hasiči proto ve třech halách napojili ventilátory na elektrocentrály a v chodu je udrželi celou noc.

Na Vysočině nejvíce popadaných stromů či ulámaných větví museli hasiči odklízet na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Stromy většinou bránily průjezdnosti silnic. Ve Svratce na Žďársku spadlo několik stromů na dráty elektrického vedení. Jihočeské hasiče podle vyjádření jejich mluvčí Venduly Matějů večerní a noční bouřky nijak nezaměstnaly. Klidno bylo také v jižní části Vysočiny.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat