Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Česko

  12:09aktualizováno  23:47
Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární bouře, ničily stromy i střechy. K těmto škodám vyjížděli i hasiči v Moravskoslezském kraji. V obou regionech zasahovali u desítek událostí. V Královéhradeckém kraji byly k 22. hodině bez elektřiny stále čtyři tisíce domácností.

Kolem 20. hodiny postupovala velmi silná bouřka se supercelárními znaky přes oblast Mikulovska a Břeclavska. Vyskytly se kroupy o průměru přes tři centimetry a intenzivní srážky. Vítr v nárazech foukal rychlostí 80 kilometrů za hodinu, uvedl ČHMÚ. Břeclavsko se přitom stále vzpamatovává z ničivého tornáda, které oblast postihlo před rokem.

Hasiči vyjížděli na desítky míst. Důvodem byly hlavně spadlé stromy. „Máme hlášeno i několik poškozených střech,“ informovali hasiči.

Později během večera silná supercelární bouře postupovala přes Uherské Hradiště na Zlínsko.

Po 19. hodině se nejsilnější bouřky vyskytovaly ve Slezsku, kde padaly kroupy o velikosti kolem dvou centimetrů. Místní obyvatelé zaznamenali i poryvy větru.

Ostravský hudební festival Beats for love musel být kvůli bouřkám přerušen a návštěvníci museli vyklidit jeho areál. Hasiči v Moravskoslezském kraji vyjížděli během večera k 50 zásahům, nejvíce jich bylo v Českém Těšíně. Čerpali vodu, odstraňovali padlé stromy a pomáhali i se strženou střechou.

Královéhradecký kraj zasáhly silné bouřky už odpoledne. V 15 hodin bylo bez proudu 15 500 domácností, dodávky byly postupně obnovovány. Po 22. hodině byly bez elektřiny čtyři tisíce domácností.

Nejvíce bylo zasaženo Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko a Náchodsko. Energetici v kraji v jednu chvíli evidovali až 16 poruch na vedení vysokého napětí. K 18.00 bylo na vedení vysokého napětí sedm poruch, ve 20.00 jich bylo pět. „Poruchy se daří opravovat, pracovat na tom budeme i v noci,“ uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Hasiči v regionu řešili desítky událostí. Před 18. hodinou jich bylo 70.

Už odpoledne bouřilo ve středních Čechách

Velmi silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm dorazily po poledni nejprve na Benešovsko. Dále se vytvářely silnější bouřky také u Litomyšle, Ústí nad Orlicí a na Šumpersku.

Bouřka s kroupami se po 13. hodině prohnala mimo jiné přes Mladoboleslavsko. Zůstaly po ní polámané větve a dočasně neprůjezdná trať z Prahy na Turnov nedaleko mladoboleslavského hlavního nádraží.

ČHMÚ varoval před silnými bouřkami do soboty 1:00. „V pátek 1. července při přechodu studené fronty od západu očekáváme silné
a velmi silné bouřky. Potenciálně silné bouřky jsou očekávány
v západních částech jižních, středních a severních Čech. Objevit se
mohou přívalové srážky kolem 30 mm, kroupy a nárazy větru kolem
70 km/h,“ sdělil meteorolog ČHMÚ Marian Sandev.

Blanice na první stupni

V platnosti zůstávala také výstraha před vysokými až velmi vysokými teplotami. Pro Slezsko a střední Moravu platilo nebezpečí vysokých teplot nad 31 °C, pro větší část jižní Moravy pak výstraha na velmi vysoké teploty nad 34 °C.

Do páteční půlnoci zůstávala také v platnosti výstraha pro střední
a jihovýchodní část Moravy před rizikem vzniku a šíření požárů.

Jinde zároveň hrozily povodně. „Vzhledem k nasycení území po předchozích srážkách a dalším předpokládaným intenzivním srážkám očekáváme rychlé vzestupy hladin zejména menších vodních toků na úrovně SPA,“ doplnil Sandev.

Jihočeský kraj eviduje první stupeň bdělosti u řeky Blanice ústící do Otavy.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: , ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat