Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bouře zasáhly nejvíc Ostravu a okolí. Lidé jsou bez elektřiny, zoo dnes neotevře

Česko

  7:54aktualizováno  11:40
Středeční velmi silná bouřka, která večer a v noci zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce problémů v Ostravě a okolí. Událostí, k nimž hasiči vyjížděli, bylo na šest stovek. Smršť v Českém Těšíně zabila padesátiletou ženu, v Ostravě zase poničila památkově chráněné Trojhalí i zoo tak, že ve čtvrtek zůstane zavřená. Záchranáři vyjížděli k pacientům, kterým kvůli výpadkům proudu selhala kyslíková podpora. Bez proudu jsou stále asi čtyři tisíce odběratelů.

„Už jsem viděl hodně, ale to, co bylo včera, jsem ještě neviděl. Polámalo to i mladé stromky, které syn sadil před dvěma třemi roky, na velkých stromech jsou ulámané větve, hrušeň mi to rozlomilo. A doma mi ještě dnes nejde elektřina, kolem bylo potrhané vedení,“ popsal bouřkovou smšť v Ostravě-Muglinově sedmdesátník Jozef Fabián.

„Na zahradu nám spadl strom ze sousedního lesa, do jednoho pokoje nateklo přes zavřené okno, stejně jako u sousedů. Kanály nestíhaly pojmout obrovské přívaly vody, ta se valila po ulici. Vypadla elektřina, ještě teď dopoledne nejde jedna fáze, takže půl baráku svítí, půl ne,“ nastínila situaci v Petřkovicích, další části Ostravy, Waltruda Oletzká.

Bouře nejen lámala stromy, ale také trhala střechy. Části regionu zasáhly i přívaly vody. V centru Ostravy poničila i památkově chráněné Trojhalí Karolina, když potrhala část střechy někdejší elektrické ústředny se sportovišti.

„Jde o menší halu, která je součástí našeho areálu. Vítr poškodil více než čtvrtinu střechy. Část plechové střechy se tam obrátila vzhůru. Odkryly se spodní vrstvy a do haly také zateklo,“ popsal ředitel Trojhalí Karolina Petr Šnejdar.

Vítr v Ostravě otvíral objekty jako konzervy. Naruby obrátil například plechovou střechu jedné z hal ostravského Trojhalí.

Ještě v noci škody na střeše pomáhali likvidovat hasiči. „Teď tam máme první střechaře, kteří rozhodují, co s tím dál. Těžko se shánějí plošiny, škod je po Ostravě více,“ dodal ředitel.

Šest stovek zásahů hasičů

Právě Ostravsko a jeho okolí večerní bouře zasáhla nejvíce. „Vyjížděli jsme v celku k 597 událostem. Následky bouřky likvidovalo 153 jednotek požární ochrany. Největší počet zásahů evidujeme v okrese Ostrava, a to konkrétně 283,“ sdělila pro iDNES.cz mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.

Hasiči především odstraňovali spadlé stromy, čerpali vodu ze zatopených sklepů nebo provizorně opravovali poškozené střechy domů. Vyjela i těžká vyprošťovací technika záchranného útvaru hasičů z Hlučína. Také ve čtvrtek jsou hasiči stále v terénu a odstraňují následky škod.

Vítr polámal stromy také u železniční stanice Ostrava-Střed.

Bez elektrického proudu byly ve dvě odpoledne stále asi čtyři tisíce odběratelů, hlavně na Ostravsku. „Jsme již více než devět hodin bez proudu,“ hlásil ve čtvrtek ráno z ostravské části Michálkovice člen redakce iDNES.cz.

„Na začátku po vichřici bylo bez proudu asi 80 tisíc odběratelů. Postupně se nám daří dodávky obnovovat. Nejhorší je situace na Ostravsku a pak v pásu směrem k Beskydům, od Havířova přes Český Těšín až po Třinec a Jablunkov, zřejmě jak postupovala vichřice,“ informoval regionální mluvčí ČEZ Vladislav Sobol, podle něhož energetici evidují třináct poruch na vysokém napětí.

Problémy měli také mobilní operátoři. „Bouřkou způsobený požár kolektoru zapříčinil výpadek našich služeb, konkrétně pevného internetového připojení, v části Ostravy a Nového Jičína. Z bezpečnostních důvodů zatím nemáme od zasahujících hasičů povolení ke vstupu do zasažených prostor. Zahájení prací na obnově služeb předpokládáme nejdříve dnes odpoledne,“ sdělil mluvčí Vodafone Ondřej Luštinec.

Zhoršenou kvalitu služeb v desítkách lokalit hlásí i O2. „Technici ihned vyjeli do terénu a začali pracovat na opravách. V tuto chvíli je již naprostá většina zasažených lokalit v provozu,“ uvedla mluvčí Veronika Zachariášová.

Bouřka zanechala škody rovněž v Zoo Ostrava. Vytopila budovy, poničila chodníky či vyvrátila stromy. Ani v zoo nefunguje elektřina.

„Následky včerejší silné bouřky jsou takové, že nám nedovolí areál dnes otevřít. Zoo tedy zůstane zavřená,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková. Lidé se na sociálních sítích už nabízejí, že pomůžou s odklízením škod. Zvířata zraněná nejsou.

Pracovníci zahrady se teď snaží areál ve spolupráci s lidmi z městských lesů uklidit. Kontrolují i stromy, mapují škody. Zda zahrada bude uzavřena pouze dnes, ještě není jasné.

Při bouřce zabil padající strom ženu v Českém Těšíně. Mluvčí hasičů upřesnila, že strom zasáhl stan páru umístěný na volné ploše. „Muži se podařilo utéct, ženě bohužel nikoliv,“ uvedla Langerová. „Padesátiletá žena na místě podlehla poraněním, jež byla neslučitelná se životem. Zasahující lékař již pouze mohl konstatovat smrt,“ upřesnil mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Pacienti na přístrojích se začali dusit

Záchranáři také třikrát vyjížděli kvůli specifickým zásahům, které s bouřkou souvisely sekundárně, a to na Frýdecko-Místecko, Opavsko a do Ostravy.

„Jednalo se o pacienty v domácí péči, závislé na kyslíkové či ventilační podpoře. V důsledku delších výpadků elektrického proudu v místě jejich bydliště došly v přístrojích, na nichž byli závislí, záložní zdroje,“ popsal kritickou situaci Humpl s tím, že u nemocných se začala rozvíjet dechová tíseň a jejich stav se rychle zhoršoval.

„Posádky záchranné služby jim poskytly odbornou péči a následně je transportovaly do spádových zdravotnických zařízení, kde jim byla poskytnuta potřebná přístrojová péče,“ uzavřel Humpl.

Kvůli bouřkám byla v regionu omezená silniční i železniční doprava.

„Během noci vyjeli hasiči Správy železnic ke dvanácti událostem souvisejícím s vlivem vydatného deště. Jednalo se o spadlé stromy, větve, tekoucí vodu. Dvakrát bylo poškozeno trakční vedení. V tuto chvíli je situace na železnici v Moravskoslezském kraji stabilizovaná, provoz vlaků byl obnoven okolo páté až šesté hodiny ranní,“ uvedl tiskový mluvčí drážních hasičů Martin Kavka.

Výjimkou zůstává trať Ostrava-Svinov - Opava východ, a to kvůli poruše trakčního vedení. „Náhradní autobusová doprava je zavedena ve velmi omezeném počtu autobusů,“ uvedly na webu České dráhy. Obnovení provozu dopravce předpokládá kolem šesté hodiny večer.

Autoři: , , , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!