Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

Česko

  12:12aktualizováno  21:58
Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech dosáhla část řek na některý ze tří povodňových stupňů. Voda zaplavila železniční trať mezi Plzní a Starým Plzencem, záchranářský vrtulník musel letět pro člověka, kterého u Plzně odřízla řeka.

V Liberci dnes blesk zranil skupinu dospělých a dětí, některé bylo třeba resuscitovat. Bouřky mohou podle varování meteorologů zasáhnout Česko i v pondělí odpoledne. Varování před povodněmi platí v Plzeňském kraji do pondělního poledne. Hasiči evidují v souvislosti s deštěm během víkendu po celé zemi necelých osm stovek zásahů, uvedli na síti X.

Zásah bleskem dnes odpoledne zranil v Liberci ve čtvrti Vratislavice 18 lidí včetně dětí ve věku od dvou do 16 let. Několik ze zraněných záchranáři oživovali, způsobená zranění jsou ale spíše lehká. Neštěstí se stalo v zámeckém parku při dětském dni, kde blesk uhodil do jednoho ze stromů. Liberecká nemocnice přijala osm dětí a sedm dospělých, jablonecká nemocnice dvě osoby. Jedno malé dítě přepravil vrtulník preventivně do pražské nemocnice v Motole.

Silné deště po oba víkendové dni zvedaly hladinu řek na jihozápadě Česka. Na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň se dostala Radbuza ve Staňkově na Domažlicku. Plzeň kvůli vzestupu hladin varovala veřejnost a městská policie páskou zavřela vstup na náplavku na Radbuze v centru města, informoval magistrát. V krajském městě a okolí je zavřeno několik silnic, kde se nahromadila voda, řekla policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Rychle rozvodněná řeka uvěznila odpoledne asi pětatřicetiletého muže uprostřed toku ve Štěnovicích u Plzně. „Nebylo možné se k němu dostat jiným způsobem než aktivovat vrtulník Letecké záchranné služby Líně s lezcem a vyzvednout muže pomocí podvěsu. Záchranáři na místě muže po vyzvednutí zkontrolovali, krom nižší teploty neutrpěl žádná zranění a mohl zůstat v péči rodiny,“ řekla mluvčí záchranné služby Mária Svobodová. Mluvčí leteckých záchranářů Jolana Číhová doplnila, že vrtulník aktivoval dispečink záchranné služby, stroj ale nemohl kvůli silnému dešti vzlétnout a musel několik minut čekat na zlepšení počasí.

Počasí odpoledne zastavilo provoz na železnici mezi Plzní a Starým Plzencem na trati do Strakonic. „Na trati 191 mezi Plzní a Starým Plzencem došlo k podmáčení a sesutí svahu a pádu stromu na trať. Provoz je zastaven. Odhad závalu je cca 15krát pět krát 0,8 metru, cca 36 metrů krychlových. Správa tratí na místo povolá techniku na odbagrování sesuvu. Předpoklad obnovení provozu je v úterý 4. června,“ uvedl mluvčí drážních hasičů Martin Kavka.

Práci přidalo počasí rovněž hasičům ve východních Čechách. Místy silné bouřky dnes lámaly stromy a větve v Královéhradeckém kraji. Hasiči měli kvůli tomu výjezdy hlavně na Náchodsku a Rychnovsku. Na většině míst už jednotky čerpání vody ukončily. „Hasiči jsou však stále v Černilově, kde ohrožuje voda a bahno z polí část rodinných domů,“ uvedli vpodvečer na síti X.

Hasiči mají dnes v kraji kolem 140 výjezdů technické pomoci, zhruba polovinu v okrese Plzeň-město. Nejčastěji čerpají vodu, přibližně v 90 případech. Dále uvolňují ucpané propustky a mosty a likvidují popadané stromy. V Plzni například čerpali vodu v Koterově, v Božkově. Kvůli laguně pod Rondelem stál dočasně provoz na Karlovarské třídě, uvedla Raindlová. Vodu čerpali hasiči také například v Letkově u Plzně nebo ve Starém Plzenci.

„Měli jsme zaplavených několik sklepů, po silnicích tekly po prudkém přívalovém dešti potoky vody. Hasiči čerpají na několika místech. Prosím lidi, aby se v případě zaplavení obraceli přímo na hasiče,“ řekl starosta Starého Plzence Jan Eret. Napilno měli také například hasiči v Dobřanech. Za neděli strávilo 11 členů jednotky v terénu osm hodin,. „Celkem napytlováno 238 pytlů na ochranu majetku občanů,“ uvedli na svém facebookovém profilu.

V Olomouckém kraji hasiči v neděli odpoledne po přívalové bouřce vyjížděli do Velkého Týnce na Olomoucku. Voda z polí tam zaplavila několik ulic na okraji obce a ohrožovala rodinné domy. „Na exponovaná místa instalujeme pytle s pískem,“ informovali hasiči dnes vpodvečer.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Bouřky se do Česka pravděpodobně vrátí v pondělí odpoledne. Dnes vydaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ platí pro většinu země s výjimkou severozápadní poloviny Čech.

Do pondělního poledne zůstává v platnosti i výstraha před povodněmi v Plzeňském kraji. Nejvíce ohrožené vzestupem hladin je Domažlicko, okolí Horšovského Týna a Stodu.

Autoři: ,

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč