Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

První supercela vznikla nad Slaným. Bouře se přesunou na východ

ilustrační snímek foto: Ladislav Němec, MAFRA

Výstraha před silnými bouřkami začala platit od čtvrtečního odpoledne do pátečního večera. Silnější bouřky budou doprovázené zejména nárazy větru, které mohou vzhledem k podmáčenému terénu častěji vyvracet stromy. Mohou se objevit také kroupy a krátkodobé úhrny srážek okolo 25 milimetrů, kvůli kterým hrozí i lokální záplavy.
  9:12aktualizováno  18:35

„Počasí ve střední Evropě aktuálně ovlivňuje frontální rozhraní oddělující teplejší vzduch na jihovýchodě od chladnějšího na severozápadě. Nejvyšší teploty tak v následujících dnech čekejme hlavně na jihovýchodě Moravy, a to až 27 °C. Frontální rozhraní přinese také počasí provázené lokálními přeháňkami nebo bouřkami,“ píší ve své předpovědi meteorologové z Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).

ČHMÚ rozšířil ve čtvrtek večer územní platnost výstrahy před silnými bouřkami, pro část regionů zvýšil i stupeň rizika. První supercelu zaznamenali u Slaného v okrese Kladno, odkud míří dále směrem na Mladou Boleslav.

Vysoký stupeň nebezpečí bouřek platí zejména pro Královéhradecký kraj (Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou), Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Tišnov, Vyškov), Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj a Zlínský kraj (Kroměříž, Luhačovice, Otrokovice, Uherské Hradiště, Valašské Klobouky, Zlín). Pravděpodobné jsou i ojedinělé kroupy a nárazy větru kolem 90 km/h.

Pro jihovýchodní polovinu území je vyhlášena výstraha před silnými bouřkami i na pátek. Povodňová bdělost platí pro oblast Beskyd, nelze zde vyloučit překročení prvního a ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity.

Víkend přinese více častou oblačnost a srážky, včetně lokálních bouřek. Na začátku příštího týdne se pak frontální rozhraní přesune k jihovýchodu a na naše území tak začne proudit trochu chladnější vzduch od severu.

Dnes (ve čtvrtek) bude polojasno až oblačno, zpočátku místy i skoro jasno a ojediněle mlhy. Ojediněle, k večeru místy přeháňky nebo bouřky, i silné, doprovázené především nárazy větru o rychlostech 65 až 80 km/h, kroupami a přívalovými srážkami. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C, na jihovýchodě až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C. Slabý proměnlivý nebo jihozápadní vítr 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

V noci na pátek očekáváme polojasno až oblačno, místy, zejména v jihovýchodní polovině území se objeví přeháňky nebo bouřky, hlavně zpočátku noci ojediněle i silné, doprovázené především nárazy větru o rychlostech 65 až 80 km/h, kroupami a přívalovými srážkami. Během noci bude místy i skoro jasno a ojediněle se vytvoří mlhy. Nejnižší teploty 15 až 11 °C, na severozápadě až 8 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

V pátek přes den bude polojasno až oblačno, zpočátku místy i skoro jasno a ojediněle mlhy. Ojediněle, odpoledne zejména v jihovýchodní polovině území místy přeháňky nebo i bouřky. Večer ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, na jihovýchodě až 27 °C. Slabý proměnlivý, přes den přechodně mírný západní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

V sobotu bude oblačno až zataženo, zpočátku místy i polojasno. Místy déšť, přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C, na severozápadě až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C, na jihovýchodě a východě až 27 °C. Slabý proměnlivý, přes den mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

V neděli bude oblačno až zataženo, místy déšť, přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C, na severozápadě až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 23 °C, na jihovýchodě a východě až 27 °C. Slabý západní až severozápadní vítr 1 až 4 m/s.

V pondělí očekáváme oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C, na severozápadě až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C, na jihovýchodě až 23 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s bude postupně slábnout.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, během období částečné ubývání oblačnosti i srážek. Nejnižší noční teploty 13 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 21 °C.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...