Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na severovýchodě Česka bude silně pršet, na více místech hrozí povodně

ilustrační snímek foto: Radek Vebr, MAFRA

Od pondělního večera očekávají meteorologové na severovýchodě území velmi vydatný déšť, který bude v úterý dopoledne slábnout. Vzhledem k množství srážek podle nich hrozí na více místech České republiky povodně. Extrémní stupeň nebezpečí překročení povodňové aktivity, hlavně vzhledem k předchozím srážkám, hrozí na horním toku řeky Radbuzy v Plzeňském kraji.
  7:10aktualizováno  21:20

„Na Radbuze a jejích přítocích bude přetrvávat 3. stupeň povodňové aktivity. Vzhledem k vysoké nasycenosti území a očekávanému výskytu přívalových srážek může docházet k lokálnímu zatopení nebo se může vyskytnout i přívalová povodeň,“ varují meteorologové ve výstraze.

Na Úhlavě, Úslavě a jejich přítocích lze v pondělí očekávat překročení 2. stupně povodňové aktivity. „Vzhledem k vysoké nasycenosti území a očekávanému výskytu přívalových srážek může docházet k lokálnímu zatopení nebo se může vyskytnout i přívalová povodeň,“ uvedli meteorologové.

Ve Zlínském kraji varují meteorologové před velmi vydatným deštěm místy s úhrny 40 až 70 mm. Hrozí podle nich průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem, sesuvy půdy a s nimi spojené snížení stability stromů. „Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně,“ apelují na řidiče.

Nízký stupeň povodňového nebezpečí hrozí podle meteorologů v Praze, v důsledku řízené manipulace na Vltavské Kaskádě, ve Středočeském kraji, konkrétně v Berouně, Černošicích, Hořovicích a Rakovníku a v Plzeňském kraji v Kralovicích a Rokycanech.

V pondělí bude oblačno až zataženo, během dne budou na většině území přeháňky nebo občasný déšť, místy i silné bouřky. V severozápadní polovině Čech uvidíme srážky jen ojediněle a postupně bude až polojasno. Ráno se ojediněle objeví mlhy, zejména ve východních Čechách a na Moravě. Nejvyšší teploty vystoupají k 18 až 22 °C, na Moravě a ve Slezsku místy až ke 24 °C, v 1000 metrech na horách kolem 15 °C. Bude vát slabý proměnlivý nebo severní vítr o rychlosti 1 až 4 metrů za sekundu, v bouřkách přechodně zesílí.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V noci na úterý bude v jihovýchodní polovině území oblačno až zataženo, místy bude pršet, na severní Moravě a ve Slezsku i vydatněji, ojediněle s bouřkami. V severozápadní polovině území bude polojasno až oblačno, ojediněle s přeháňkami. K ránu se ojediněle objeví mlhy. Nejnižší teploty klesnou k 15 až 11 stupňům, v severozápadní polovině Čech k 11 až 7 °C. Povane slabý severozápadní až severní vítr o rychlosti do 4 m/s, na východě bude vítr mírný o rychlosti 2 až 6 metrů za sekundu.

V úterý přes den bude oblačno až polojasno na horách místy s přeháňkami. Ve východní polovině bude ráno a dopoledne ještě zataženo s občasným deštěm, ojediněle s bouřkami. Večer budou srážky ustávat a oblačnost ubývat. Ráno budou ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 19 až 23 °C. Bude vát slabý severozápadní až severní vítr do 4 m/s, na východě až 6 metrů za sekundu.

Ve středu očekáváme polojasno až skoro jasno, ráno ojediněle s mlhami, v severozápadní polovině Čech později s přeháňkami. Nejnižší noční teploty klesnou k 12 až 8 stupňům. Nejvyšší denní teploty vyšplhají k 21 až 25 °C, na jihovýchodě a východě až k 27 stupňům. Bude vát slabý, přes den mírný jihozápadní až západní vítr o rychlosti 2 až 6 metrů za sekundu.

Čtvrtek by měl přinést polojasnou až oblačnou oblohu s ojedinělými přeháňkami. Nejnižší noční teploty klesnou k 15 až 11 °C, na severozápadě až k 9 stupňům. Nejvyšší denní teploty vyšplhají k 19 až 23 °C, na jihovýchodě až ke 26 °C. Vítr bude mírný, o rychlosti 2 až 6 metrů za sekundu.

V pátek meteorologové předpokládají, že bude polojasno až oblačno, ojediněle s přeháňkami nebo bouřkami. Nejnižší noční teploty klesnou k 15 až 11 stupňům, na severozápadě až k 9 °C. Nejvyšší denní teploty se dostanou na 21 až 25 °C, na jihovýchodě až 27 °C. Bude vát slabý proměnlivý, během dne mírný západní až jihozápadní vítr o rychlosti 2 až 6 metrů za sekundu.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:

Oblačno až polojasno, přechodně i zataženo a místy déšť, přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C, při malé oblačnosti až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 27 °C.

Autor: