Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouře si vyžádaly stovky výjezdů hasičů, zastavily železniční tratě

Česko

  10:36aktualizováno  22:54
Bouřková vlna, která v sobotu večer dorazila do Česka, zaměstnala hasiče, železničáře i energetiky. Na jihu Čech bylo kolem 20 tisíc míst bez proudu, hasiči měli stovky výjezdů. Déšť a popadané stromy zastavily provoz na řadě tratí, kromě jihočeských i na Vysočině.

Hasičský záchranný sbor ČR na svých sociálních sítích po desété hodině sdílel informaci, že v souvislosti s bouřkami řeší 235 technických problémů, nejvíce v Jihočeském kraji a na Vysočině.

Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů okolo 22:00 uvedla, že evidují až pět stovek výjezdů. „Přibližně 300 z nich jen na Českobudějovicku,“ říká.

„Bouřka však Jihočeský kraj pravděpodobně opustila. Události na naše operační středisko už nepřichází v takovém množství jako za poslední dvě hodiny. Nejvíce bojujeme s velkým množstvím vody - čerpáme sklepy, pročišťujeme kanály. Na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku zase odklízíme popadané stromy.“

Před desátou hodinou meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu sdíleli na sociálních sítích video z terénu, ve kterém promluvili o dalším potenciálním postupu bouřky.

„Bouřka půjde k severovýchodu, na sever Moravy a na Olomoucko a dál potom do Slezska. Uvidíme, jak se bude vyvíjet a jestli bude slábnout,“ uvedli. „Jsme právě na jihozápadě od Brna těsně před výrazným konvektivním systémem typu bow echo. Možná za mnou uvidíte výrazné záblesky a náznaky shelf cloudu. Je to blízko, za chvilku se budeme muset schovat.“

Reportér MF DNES z Českých Budějovic po začátku bouřky hlásil první výpadky elektřiny, které zasáhly orientačně desítky obcí. Okolo osmé hodiny večer bylo na Českobudějovicku a Českokrumlovsku bez proudu až 20 000 odběrných míst.

Bouře, která má přecházet celou noc severovýchodním směrem přibližně do třetí hodiny ranní, kdy se dostane celá do Polska, zkomplikovala i dopravu. V Českých Budějovicích a Českém Krumlově byly kvůli vodě neprůjezdné některé silnice. Silný vítr a pád stromů omezil také provoz na železnici.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V Českých Budějovicích a Českém Krumlově byly kvůli vodě neprůjezdné některé silnice. Vodní laguna se vytvořila pod viadukty na Rudolfovské třídě a Generála Píky. Podobná situace byla i v Českém Krumlově na Chvalšinské třídě.

Větev spadla na autobus v Loučovicích na Českokrumlovsku, nikdo ale nebyl zraněn. Kvůli následkům silného větru nejezdí vlaky na několika tratích, například mezi Českými Budějovicemi a stanicemi Rybník a Veselí nad Lužnicí nebo také mezi Táborem a Pelhřimovem.

Dopoledne hasiči čerpali vodu a odklízeli stromy

Bouřky se Českem proháněly už dopoledne, nejdřív z jihu na sever Moravy. Po vlně veder totiž postupně klesaly teploty. Zatímco v Ostravě bylo dopoledne 28 stupňů, v Chebu už jen 15.

Největší potíže spojené s počasím zaznamenali dopoledne hasiči ve Zlínském kraji, přesněji na Vsetínsku a Uherskohradišťsku. Ve Valašských Kloboukách spadl strom na železniční trať.

„Celkem jsme řešili v souvislosti s bouřkami více než 50 událostí. Jednalo se převážně o čerpání vody ze sklepů, nebo odstranění stromu. V Uherském Brodě se ucpala kanalizace v podjezdu, vodu jsme odčerpali,“ sdělil mluvčí zlínských hasičů David Martinec.

Moravskoslezští hasiči zasahovali na šesti desítkách míst, a to především na Frýdecko-Místecku. Události se obešly bez větších škod a nikdo nebyl zraněný.

Bouřky zasáhly region v čase od 11:00 do 13:00. Pak problémy s počasím ustaly. „V souvislosti s deštěm a bouřkou jsme do 17:00 hodiny řešili téměř 60 událostí, nejčastěji v okrese Frýdek-Místek. Většinou se jednalo o popadané stromy a polámané větve,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

Moravskoslezští záchranáři odpoledne zasahovali u pacienta, který uvázl v okolí Bílé na Frýdecko-Místecku. „Dosažení pacienta se ukázalo být značně komplikované pro všechny složky záchranného systému, a to především pro polámané stromy a celkově nepřístupný terén,“ popsal případ mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Přivolaný vrtulník nemohl pro bouřku přistát. Jako první na místo dorazila horská služba, která našla jednatřicetiletého muže zavaleného stromem, který spadl kvůli bouřce.

„Utrpěl život ohrožující poranění hrudníku, páteře, dolní končetiny, značnou krevní ztrátu a nalézal se v šokovém stavu. V kritickém stavu jsme jej transportovali do ostravské fakultní nemocnice,“ doplnil Humpl.

Na jihu Moravy pak hasiči dopoledne vyjížděli k 23 událostem, nejvíc výjezdů měli v okrese Brno-město. „Většinou šlo o popadané stromy na silnici či cyklostezku. Uvidíme, co přinese počasí odpoledne a večer,“ uvedl mluvčí jihomoravský hasičů Štěpán Komosný.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...