Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do Česka míří tropické teploty i silné bouřky. Počasí ovlivní studená fronta

Extrémně vysoké teploty vyhnaly Pražany k vodě či jen tak do přírody. Padaly teplotní rekordy. (7. dubna 2024) foto: Radek Vebr, MAFRA

Nový týden přinese do Česka tropické teploty. Už v pondělí meteorologové očekávají, že na některých místech teploty překonají 25 stupňů, v úterý teploty na některých místech překročí tropických 30 stupňů. Počasí bude také ovlivňovat studená fronta, která přejde přes území ve středu a v pátek. Podle meteorologů může přinést přeháňky i silnější bouřky.
  6:58

„Už dnes (v pondělí) budou někde teploty překonávat letních 25 °C, ale už v úterý může být v nejteplejších oblastech překonáno i tropických 30 °C,“ uvedl meteorolog Martin Tomáš.

Ve středu meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) očekávají přechod studené fronty. „Přechodně se ochladí, i když na jihu a východě může být ještě podobně teplo jako v úterý,“ dodal Tomáš.

Studená fronta bude počasí v Česku ovlivňovat i v pátek. Podle meteorologů může přinést silnější bouřky, pravděpodobně i s nebezpečnými projevy.

Dnes (v pondělí) bude většinou oblačno, přechodně až polojasno, ve východní polovině území zpočátku až jasno. Ojediněle, během dne místy, zejména v Čechách přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C. Slabý, v Čechách přes den místy mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

V noci na úterý bude oblačno až polojasno, místy přechodně až skoro jasno a k ránu ojediněle mlhy. Ojediněle déšť, přeháňky nebo i bouřky. Nejnižší teploty 17 až 13 °C, na západě a jihozápadě až 11 °C. Slabý proměnlivý vítr do 3 m/s nebo klidno.

V úterý přes den bude většinou polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C. Slabý proměnlivý, během dne zejména na Moravě a ve Slezsku mírný vítr jižních směrů 2 až 6 m/s.

Ve středu meteorologové předpokládají polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, na jihovýchodě až 30 °C. Mírný jižní vítr 2 až 6 m/s se změní na severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.

Ve čtvrtek meteorologové očekávají skoro jasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C, na severozápadě až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na severovýchodě kolem 25 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V pátek čekáme polojasno, během dne postupně oblačno až zataženo s deštěm, přeháňkami a bouřkami, i silnými. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C. Mírný jižní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na severozápadní a v bouřkách zesílí.

Vyhlídka na počasí od soboty do pondělí

Oblačno až zataženo, na většině území občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně většinou polojasno a srážky jen ojediněle. Nejnižší noční teploty 18 až 13 °C, postupně 15 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 20 až 25 °C, v sobotu na jihovýchodě až 28 °C.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...