Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Česko udeřily silné bouře, někde padaly i několikacentimetrové kroupy

Česko

  20:32aktualizováno  28. června 8:15
Silné bouřky se prohnaly v pondělí večer severem Čech. Severozápadně od Prahy udeřila takzvaná supercelární bouře, v postižených místech padaly kroupy o velikosti až čtyř centimetrů. Hasiči Ústeckého kraje vyjeli k třiatřiceti událostem. Krupobití zasáhlo i Jihočeský kraj. V úseku mezi Strakonicemi a Horažďovicemi je neprůjezdná železniční trať z Plzně do Českých Budějovic.

„Od 17:30 do 19:00 vyjely hasičské jednotky kvůli bouřce, která se přehnala přes Ústecký kraj, k 33 událostem. Nejvíce na Teplicku - 22 událostí. Ostatní okresy maximálně po třech událostech,“ napsali hasiči Ústeckého kraje na sociálních sítích.

Hasiči nejčastěji odstraňovali spadlé stromy z komunikací, v jiných případech odčerpávali vodu ze sklepů a zatopených částí vozovek, v několika dalších případech z přízemních objektů. V obci Klapý uletěl párty stan, v Hudcově zas vítr opřel trampolínu o dům.

„Počítalo se s tím, že na pomezí Fichtelbergu a Altenbergu na saské straně, ale i u nás ve vnitrozemí, se bude nacházet přízemní proudění, které může být spouštěčem pro vznik bouřek. Ovšem vzhledem k podmínkám, které jsou důležité pro vznik velice silných bouřek, mě překvapilo, že při ne tak výrazném střihu větru se na pomezí Krušných hor až po Lovosice vyskytlo více supercel,“ sdělil pro iDNES.cz amatérský meteorolog a lovec bouří Otto Zachař.

Podle něj byla supercela k vidění například na Teplicku, kde padaly kroupy o průměru 1 až 2 centimetry. „Mám informace, že v Teplicích a směrem na Chlumec byl výrazný microburst nebo downburst (silný propad masy větru v bouři, kterou obvykle následuje nárazový vítr), kde byly nárazy větru kolem 100 kilometrů v hodině,“ podotkl Zachař.

Výrazná podle něj byla i buňka na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje, kde byly hlášeny kroupy o průměru 4-5 centimetrů. „To už je opravdu extrém a může to působit rozsáhlé škody,“ vysvětlil Zachař s tím, že i v noci na zítřek se očekává postup bouřkových systémů z Bavorska. „Měly by zasáhnout především Plzeňský, ale i Středočeský, Karlovarský a Ústecký kraj. Směrem na východ by ale měly slábnout,“ dodal.

Naplnila se tak predikce meteorologů, kteří v pondělí varovali před příchodem velmi silných bouřek. „V Čechách hrozí od dnešního odpoledne silné bouřky s nárazy větru a kroupami. Intenzívní srážky mohou zvedat hladiny vodních toků,“ napsali na Twitteru.

Český hydrometeorologický ústav měl hlášené bouřky s kroupami také v Jihočeském kraji. Krupobití si zažili občané Volyně i na Prachaticku a Strakonicku. Na postižených místech padaly velké kroupy a poškodily skla aut nebo skleníků.

Nejintenzivnější srážky přinesla noční bouřka na Rokycansko, kde v Hrádku údajně napršelo téměř 100 mm během hodiny (celkem 101,6 mm), uvedl ČHMÚ. Významný srážkový úhrn zaznamenali také v Rokycanech (70 mm/hodinu, celkem 79,7 mm) nebo ve Strakonicích (83 mm/3 hodiny, celkem 94 mm), kde noční přívalový liják zatopil několik ulic.

Po noční bouřce je neprůjezdná trať z Plzně do Českých Budějovic v úseku mezi Strakonicemi a Horažďovicemi. Oprava potrvá celé dopoledne. Funguje náhradní doprava.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat