Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Beskydech spadlo za pondělní noc 140 milimetrů. Vodohospodáři vypouštějí přehrady

Česko

  7:08aktualizováno  18:58
Českou republiku v noci na úterý zasáhly vydatné srážky, na mnoha místech hrozila povodeň. Na třetí stupeň povodňové aktivity se krátce dostala říčka Ropičanka na Třinecku. Hasiči zasahovali na desítkách míst po celé republice, na mnoha místech museli odčerpávat vodu ze sklepů. Voda v Třinci strhla lávku a zatopila domov seniorů.

V Beskydech a okolí spadlo od pondělního večera až 140 milimetrů srážek, déšť tam již výrazně zeslábl. Kvůli zvýšenému odtoku vody z krajiny hrozilo zanesení silnic unášeným materiálem, ale nebezpečné bylo i riziko aquaplaningu.

Povodňová situace v Moravskoslezském kraji se vpodvečer uklidnila. Hladiny většiny řek klesly k normálním hodnotám. Aktuálně už v regionu platí jen jeden první stupeň povodňové aktivity, a to na Morávce ve Vyšních Lhotách. Vyplývá to z informací, které Povodí Odry zveřejnilo na webu.

Situace se navíc nemá zhoršit, pršet v následujících dnech už podle předpovědi nebude. Z preventivních důvodů ale vodohospodáři dál vypouštějí vodu z přehrad Morávka a Žermanice.

„Srážky během nočních hodin byly velmi intenzivní, například na Javorovém spadlo 156 milimetrů srážek,“ řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Ve Středočeském kraji byla Berounka ve Zbečně na druhém stupni a v Berouně na prvním. Kvůli vyšší hladině řeky hlavní město v pondělí preventivně uzavřelo protipovodňová vrata na Čertovce a část náplavek. Přerušen byl také provoz přívozů.

„V současné době již všechny toky v povodí Berounky vykazují poklesy, druhý povodňový stupeň se vyskytuje pouze na dolním toku Radbuzy. Pod úroveň prvního stupně poklesne Berounka ve středu, stejně to platí i pro dolní tok Vltavy.

Voda vytopila domov pro seniory

Řeka Olše v Českém Těšíně a Dětmarovicích na Karvinsku na nejnižším prvním stupni. Voda na stejné řece v Třinci strhla lávku a vytopila domov pro seniory v části Oldřichovice. Pro řeku Olši platí výstraha před vysokým stupněm nebezpečí do úterního odpoledne. Postupně bude během dne docházet ke kulminacím a poklesům hladin.

Podle informací iDNES město zatím nemuselo evakuovat žádné seniory, ale odpoledne nejspíše některé přemístí do jiných městských zařízení, magistrát také vyzval příbuzné seniorů, jestli si své dědečky a babičky nemohou ně nezbytně nutnou dobu vzít k sobě.

Voda vytopila domov pro seniory s 27 bytovými jednotkami, v němž je podle mluvčího 51 klientů. „Přes střechu voda protekla do bytů. Seniory se v noci podařilo přesunout do méně zasažených míst domova a nebyla nutná jejich evakuace,“ řekl mluvčí Třince Stanislav Cieslar.

Déšť zaplavoval sklepy

Nejvíce výjezdů měli hasiči na Frýdecko-Místecku, na které z 99 zásahů připadlo 94. Nejhorší byla situace v třinecké oblasti. „Jednalo se převážně o zatopené sklepy a ucpané kanálové vpusti. V Čeladné a Třinci museli hasiči na několika místech odklonit tekoucí vodu pomocí pytlů s pískem,“ uvedl Popp. Dodal, že ke dvěma událostem hasiči vyjížděli také na Novojičínsku a k dalším třem na Karvinsku.

Hasiči zasahovali kvůli počasí ve Valašských Kloboukách na Zlínsku, kde déšť zaplavoval sklepy domů a silnice. (3. června 2024)

Déšť zaplavoval v pondělí v podvečer a večer sklepy domů a silnice také ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. Hasiči tam zaznamenali 20 zásahů, obešly se bez zranění, řekla dnes ráno ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Do terénu bylo povoláno patnáct jednotek hasičů, nejen z Valašských Klobouk, Lipiny, Smoliny a Mirošova, ale také z okolních obcí a ze širšího regionu. Asistovali u čerpání vody ze zatopených sklepů, plnili pytle ke stavbě hrází, aktivně čistili ucpané vpusti a koryta, aby pomohli odtoku vody. Do ekoparku byla povolána také těžká technika k odklizení nánosů a uvolnění vpustí,“ uvedl starosta Valašských Klobouk Josef Bělaška.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!