Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vydatné deště zvedají hladiny řek. Na severu Čech platí povodňová výstraha

Bouřka s průtrží mračen zasáhla Plzeň. (8. 7. 2021) foto: Petr Eret, MF DNES

Dešťové přeháňky zvedly v úterý hladiny řek v Libereckém kraji. Řeka Smědá ve Višňové ve Frýdlantském výběžku na Liberecku kolísá mezi druhým a třetím povodňovým stupněm. Podobně je na tom i Smědá v Hejnicích a Labe ve vesnici Labská u Špindlerova Mlýna.
  13:57aktualizováno  21:02

Úterní výstraha nejdříve zrušila varování před povodněmi. V průběhu dne ji však vzhledem k aktuální situaci upravila. Dešťové přeháňky totiž zvedly hladiny řek v Libereckém kraji.

Smědá ve Višňové ve Frýdlantském výběžku na Liberecku je na druhém povodňovém stupni, v jednu chvíli byla výstraha dokonce na třetím stupni.

„Nahoře (na toku) je pokles na všech měřidlech a i u nás to vypadá, že už to kulminovalo,“ uvedl pro ČTK okolo 20:00 velitel dobrovolných hasičů z Višňové Lubomír Erban. 

Smědá se podle údajů ČHMÚ ve Višňové dostala na třetí stupeň na 190 centimetrech před 17:00 a kulminovala na 198 centimetrech. Pod úroveň třetího stupně se vrátila v 19:50. Neprůjezdná je ale od 19:30 místní silnice třetí třídy z Boleslavi do Černous.

„Tipuji, že tak dvě tři hodiny bude zavřená,“ dodal Erban. Zaplavení této silnice při zvednutí toku Smědé je obvyklé.

Podle údajů ČHMÚ za posledních 24 hodin napršelo nejvíce v Jizerských horách v okolí Smědavské hory, kudy Smědá protéká. Místy tam spadlo kolem 70 milimetrů. Na horní části toku byla Smědá na prvním povodňovém stupni kolem 20:00 v Hejnicích.

„Klesá nám to pomalu, centimetr za deset minut. Počítám, že kolem půlnoci bychom mohli být pod jedničkou. Neprší a ani žádné srážky nejsou v dohledu,“ uvedl starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Třetí povodňový stupeň v Hejnicích nastává při 180 centimetrech, maximem dnes bylo 172 centimetrů. 

Druhého povodňového stupně dosáhla Úpa v Horním Starém Městě v místní části Trutnova. Hladina Úpy se nad hranici prvního povodňového stupně dostala v úterý v 16:00 a po 19:00 přesáhla o jeden centimetr hranici druhého stupně, která činí 110 centimetrů. V úterý ráno byla Úpa v Trutnově asi na 30 centimetrech.

Druhý stupeň platí také pro Labe ve vesnici Labská u Špindlerova Mlýna. Na hřebenové Luční boudě od rána do dnešních 19:00 napršelo 114 litrů vody na metr čtvereční. 

Na první povodňový stupeň se Labe ve Špindlerově Mlýně dostalo v úterý v 13:00, kulminace nastala zhruba o tři hodiny později. Vodohospodáři postupně zvedli odtok z přehrady Labská ve Špindlerově Mlýně. Hladina vody v přehradě od rána stoupla asi o čtyři metry.

Povodňová bdělost platí také na území Moravskoslezského kraje. Před vydatným deštěm s úhrny nad 40 milimetrů za 6 hodin či nad 60 milimetrů za 24 hodin varuje ČHMÚ v Jeseníku, Bruntálu a Krnově, dále na východě v oblasti Frýdku-Místku, Jablunkova a Třince.

Další srážky pak padají a ještě spadnou na Královéhradecku a v oblastech Olomouckého či Zlínského kraje.

„Během dnešního večera a v noci na středu budou srážky od západu slábnout, v Beskydech očekáváme ustávání srážek v průběhu středy,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Řidiči dostali varování, že hrozí snížená viditelnost a je riziko aquaplaningu. Nemá se vjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Dosud v horách na severu spadlo od 5 do 40 milimetrů srážek. Do středeční půlnoci se tam očekává ještě 5 až 30 milimetrů, v Beskydech do středečního poledne ještě 10 až 50 milimetrů vody.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: , ,

Vyhrajte poukaz na nákup v Takku a oblečte ke stromečku stylově celou rodinu!
Vyhrajte poukaz na nákup v Takku a oblečte ke stromečku stylově celou rodinu!

Ať už na Vánoce plánujete tradiční rodinné shromáždění nebo pohodový večer u vánočního stromku, správný výběr oblečení může tyto chvíle ještě více...