Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vyhlídky na déšť v Hřensku jsou mizivé, v týdnu navíc opět přijdou tropy

Požár v Českém Švýcarsku změnil krajinu k nepoznání. Na pozadí Pravčická brána (29. července 2020) foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Víkend doprovázely poměrně výrazné srážky. Na území Českého Švýcarska ovšem za poslední tři dny spadlo pouze pár kapek a ani vyhlídky do dalších dnů nebudou jiné. Začátek týdne budou doprovázet místy přeháňky. Oteplení přijde v následujících dnech, kdy teploty vyšplhají přes tropických třicet stupňů Celsia.
  8:19

„V Českém Švýcarsku bohužel za poslední tři dny spadlo jen pár kapek (odhad 1 až 5 mm) a v dalších dnech to nevypadá o moc lépe, od úterý zeslábne vítr,“ uvádí meteoroložka ČHMÚ Michaela Valachová.

V sobotu se kromě některých míst v jihozápadních a severozápadních Čechách vytvořil déšť, přeháňky nebo bouřky. Výstraha před nebezpečím požárů platí tedy jen pro část Ústeckého kraje.

„V neděli na severním návětří Beskyd pršelo velmi vydatně (na Lysé hoře spadlo 108 mm za 12 hodin), na což přechodně reagovaly i menší toky zvedáním hladin,“ dodává Valachová. Na ostatních částech území kromě východu bylo slunečné, i když větrné počasí.

Tento týden se bude postupně oteplovat a maxima se v půlce pracovního týdne opět přehoupnou přes tropických 30 stupňů Celsia. Příliv teplého vzduchu ukončí studená fronta od západu, pravděpodobně v pátek dorazí do ČR.

Dnes (v pondělí) bude většinou oblačno, ráno ojediněle mlhy. Během dne můžeme očekávat místy přeháňky, ojediněle bouřky. Večer ubývání srážek a oblačnosti. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, na severovýchodě kolem 23 °C, v 1000 m na horách kolem 20 °C.

V noci na úterý předpokládáme většinou polojasno a zejména zpočátku ojediněle přeháňky nebo déšť. Postupně ojediněle, na východě místy mlhy. Nejnižší teploty 17 až 13 °C.

V úterý přes den na obloze čekáme polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky, večer částečné ubývání oblačnosti. Zpočátku zejména na východě ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 25 až 29 °C.

Ve středu bude polojasno až jasno. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C, na západě a severozápadě Čech až 33 °C.

Ve čtvrtek čekáme oblohu jasnou až polojasnou. Večer zejména na západě při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky a bouřky. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 31 až 35 °C.

V pátek bude polojasno, od západu přibývání oblačnosti a postupně občas déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Na východě území přeháňky a bouřky až večer. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C, ve východní polovině území 30 až 34 °C.

Aktuální počasí v Praze sledujte v přímém přenosu na iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: