Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V pátek až 15 stupňů, v sobotu mráz. Proměnlivé počasí přinese déšť i sníh

Námraza v Chebu (20. prosince 2022) foto: Martin Stolař, MAFRA

Česko čeká v dalších dnech proměnlivé počasí a teplotní skoky. Meteorologové předpovídají zataženo, déšť i sníh. Zatímco v pátek mají být nejvyšší denní teploty až 15 stupňů, v sobotu klesnou k nule a v noci na západě očekávají až minus 3 stupně a čeká se sněžení. Velmi teplý vzduch pak dorazí začátkem příštího týdne, v pondělí se oteplí až na 14 stupňů.
  8:17

Ranní teploty se pohybují mezi 2 °C po 10 °C na jihu ČR. Nejvyšší teploty dnes budou také v širokém rozpětí od 5 °C na severu Čech až po 15 °C na jihu Moravy. Na jihozápadě Čech prší vydatněji, za posledních 12 hodin spadlo nejvíc srážek na stanicích Železná Ruda a Prášily, a to kolem 40 mm. Déšť v kombinaci s čerstvým větrem a táním sněhu způsobuje stoupání hladiny řek odvodňujících Šumavu a Český les, očekáváme zde překročení 1. nebo 2. stupňů povodňové aktivity (viz výstrahy ČHMÚ).

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, občasný déšť, na jihozápadě i vydatnější. Na severu území zpočátku nad 700 m sněžení. Odpoledne a večer ustoupí na jihu srážky i oblačnost. Nejvyšší teploty budou mezi 8 a 12 °C, na severu kolem 6 °C, na jižní Moravě až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C, na severu kolem 1 °C. Zpočátku bude foukat mírný jihozápadní vítr o rychlosti 2 až 6 m/s, postupně čerstvý západní 4 až 8 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (70 km/h). Večer bude vítr slábnout. Na severu území pouze slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

V noci na pátek předpokládáme většinou oblačnost a ojedinělý déšť, zejména pak na horách a na severozápadě. Na jihovýchodě k ránu místy polojasno. Nejnižší teploty mezi 6 a 2 °C. Foukat bude mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 m/s.

V pátek přes den bude oblačno až zataženo, na severozápadě místy občasný déšť. Odpoledne a večer očekáváme na východě přeháňky, ojediněle i možnost bouřek. Později večer na západě silné srážky a v polohách nad 700 m může i sněžit. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, na západě kolem 9 °C. Vítr bude mírný jihozápadní až jižní o rychlosti 2 až 6 m/s, v Čechách později až čerstvý 4 až 8 m/s, místy nárazy kolem 15 m/s.

V sobotu očekáváme během dne proměnlivou oblačnost, zpočátku déšť, později sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, na západě až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 5 °C. Čerstvý jihozápadní vítr 7 až 11 m/s, místy s nárazy 15 až 25 m/s (90 km/h) se změní na severozápadní a večer zeslábne.

V neděli bude oblačno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Postupně bude oblačnosti přibývat a místy se objeví občasný déšť. Zpočátku nad 400 m, později nad 700 m budou srážky sněhové. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Foukat bude mírný západní, později jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

V pondělí čekáme zataženo až oblačno, místy s déšťem nebo přeháňkami. Na severu a severovýchodě ve výšce nad 1000 m budou padat i srážky sněhové. Nejnižší noční teploty mezi 5 a 1 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 14°C. Vítr bude mírny jihozápadní o rychlosti 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Vyhlídky počasí na příští týden: ČHMÚ předpovídá. že bude zataženo až oblačno s občasným dešťem nebo přeháňkami. Postupně budou srážky ustávat a ubyde i oblačnosti. Na horách očekáváme od středních poloh sněhové srážky. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 8 a 3 °C, postupně +2 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 12 °C, postupně 3 až 8 °C.

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: