Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počasí se uklidňuje, silnice na Boží Dar je po několika dnech opět průjezdná

Město Boží dar vyhlásilo v pátek kalamitní stav. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město Boží dar vyhlásilo v pátek kalamitní stav. | foto: Martin Stolař, MAFRA

PRAHA Počasí se přes noc uklidnilo, po několika dnech sněhové kalamity je od středečního rána opět průjezdná silnice I/25 na Boží Dar a do Německa i silnice na Neklid a Klínovec. Několik silnic zůstává kvůli sněhu uzavřeno ještě v Pardubickém a Ústeckém kraji. Na horách se mohou kvůli větru tvořit sněhové jazyky.

Silnice I/25 na Boží Dar a do Německa je po několika dnech sněhové kalamity opět průjezdná. Silničáři ve středu před polednem také obnovili průjezd na silnici z Božího Daru na Neklid a Klínovec, řekl vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka. Nyní silničáři pracují na zprůjezdnění silnice k osadě Zlatý Kopec. Nikomu, kdo tam nemá nemovitost, ale zatím nedoporučují se tam vydávat. Průjezd zatím není možný ani na vrchol Klínovce. 

Silnice na Boží Dar, která patří k hlavním tahům do Německa, byla otevřena ve středu okolo 7:30. Dosud tam byl provoz jen pro zásobování a pro místní, kteří mohli několikrát za den jet za pluhem silničářů. 

Starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) předpokládá, že ve středu večer odvolá kalamitní stav na svém správním území. 

V Ústeckém kraji jsou kvůli zasypání sněhem nesjízdné čtyři silnice. Na Mostecku je to komunikace z Malého Háje do Mostu, na Chomutovsku z obce Výsluní do Rusové a jedna silnice v Hoře Svatého Šebestiána a jedna na Teplicku. Kromě těchto čtyř úseků jsou silnice v regionu sjízdné, v Krušných horách s opatrností.

Ve vyšších polohách stále sníh, místy sněhové jazyky a náledí

V Pardubickém kraji je kvůli pádu stromů na vozovku neprůjezdná komunikace I/11 přes Suchý Vrch na Orlickoústecku. Silničáři také uzavřeli na Orlickoústecku úseky silnic mezi Strážným a Cotkytlí, Cotkytlí a Štíty a Anenskou Studánkou a Helvíkovem. Neprůjezdná je i po srážce dvou nákladních aut a osobního vozu je silnice I/35 u odbočky na Opatovec na Svitavsku. Doprava je odkloněna v obou směrech přes Svitavy. Ve výše položených oblastech leží na vozovkách sníh, často se tvoří sněhové jazyky nebo náledí. Řidiči by měli být opatrní zvláště v okolí Hlinska, Lanškrounu, Litomyšle, Svitav, Ústí nad Orlicí, Poličky, Žamberku a v Železných horách.

Hasiči pomáhají odklidit sníh z cest ve městě Boží dar.
Silničáři nemají ze sněhové pokrývky takovou radost jako děti.

V Krkonoších a Orlických horách ležel ráno místy na vozovkách rozbředlý sníh nebo na nich byla ujetá vrstva sněhu. V okolí Šerlichu v Orlických horách se vlivem silného větru tvořily sněhové jazyky. Silničáři na ně upozorňují i na Šumavě a v dalších oblastech hor v Česku. U Štítů na Šumpersku byl v noci kvůli závějím a silnému větru uzavřen zhruba šestikilometrový úsek silnice číslo 368 ve směru na obec Cotkytle.

Na Vysočině se nad ránem podařilo zprůjezdnit silnici I/38 u Stonařova, která byla kvůli ledovce a závějím neprůjezdná od úterního poledne. Silničáři měli v noci v terénu přes 200 vozidel. Díky mírnějšímu větru ubylo sněhových jazyků, zůstávají především na Žďársku, kde leží nejvíc sněhu.

V Libereckém kraji silničáři nedoporučuji řidičům nákladních aut, aby jezdili po silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku. Kopec je pro ně obtížně sjízdný a raději by měli využívat silnici I/13 přes Frýdlant.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...