Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Silný vítr a sněhové jazyky komplikují dopravu. Uvázly kamiony i autobusy, turisté by měli omezit túry na horách

Na silnici mezi obcemi Krásensko a Podomí v pátek ráno uvázl autobus s dvaceti cestujícími, který částečně skončil ve sněhem zavátém příkopu. Pomocí navijáku vyprošťovacího automobilu se podařilo autobus vyprostit. (28. ledna 2022) foto: HZS Jihomoravského kraje

Meteorologové varují celé Česko před silným větrem a sněhovými jazyky. Nárazy větru mohou v pátek místy dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Hasiči ráno vyprošťovali z příkopů dva uvázlé autobusy a několik kamionů. Silný vítr bude vát i o víkendu, na horách může v neděli dosáhnout v nárazech až 130 km/h. V sobotu bude na horách vydatně sněžit.
  10:26aktualizováno  12:22

Meteorologové od pátku do noci z neděle na pondělí varují celé Česko před velmi silným větrem, který bude v průběhu víkendu zesilovat.

V pátek může vítr dosahovat místy v nárazech až 70 km/h, v důsledku silnějšího větru se zejména od vyšších poloh místy tvoří sněhové jazyky. K večeru bude vítr slábnout, aby v sobotu opět zesílil.

V sobotu očekávají meteorologové nejen silný vítr s nárazy místy 65 až 80 km/h ale také sněžení. „V oblasti Jizerských hor, Krkonoš, Orlických hor,
Jeseníků a jejich podhůří může místy napadnout 5 až 10 cm nového sněhu
během necelých 12 hodin, přičemž za hodinu mohou napadnout až 2 cm,“ varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V neděli, v pásmu od severu Čech po jižní Moravu, mohou místy nárazy větru dosahovat rychlosti 70 až 110 km/h. Očekávají se komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, na některých místech tak může dojít k neprůjezdnosti komunikací.

ČHMÚ doporučuje omezit túry na horách a nevydávat se zejména do hřebenových partií. V celé republice hrozí poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. V neděli může v oblastech s vysokým nebezpečím silného větru dojít k přerušení elektrického vedení. 

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V Pardubickém kraji ležel v pátek ráno ve výše položených oblastech na silnicích nový sníh. Místy byl zledovatělý a tvořily se sněhové jazyky. Neprůjezdných bylo ráno několik menších silnic.

Kvůli uvázlým kamionům v kopci u Vendolí byla uzavřená silnice I/34 mezi Svitavami a Poličkou. Kvůli silnému větru a navátému sněhu z polí uvázlo ve stoupáních u obcí Vendolí a Květná několik kamionů, které museli ze závějí vyprošťovat hasiči těžkou technikou.

Na silnicích v Královéhradeckém kraji zůstával ráno po sněžení rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách si řidiči museli dát pozor na sněhové jazyky, varovali silničáři a meteorologové. Nesolené silnice v Krkonoších a v Orlických horách pokrývala ještě ráno souvislá vrstva sněhu. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin téměř deset centimetrů sněhu.

Hasiči v kraji v noci vyprošťovali z příkopů několik kamionů, které sjely z kluzké vozovky. Zasahovali u Červeného Kostelce, u Náchoda a Zlaté Olešnice na Trutnovsku.

Silný vítr v Krkonoších zastavil na páteční dopoledne kabinovou lanovku na Sněžku ve spodním i horním úseku a čtyřsedačkovou lanovku ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Vítr mohl mít podle Horské služby na hřebenech rychlost přes sto kilometrů v hodině.

Silnice v Libereckém kraji byly sjízdné se zvýšenou opatrností. Cestu řidičům místy komplikovalo sněžení, vítr, sněhové jazyky i spadlé stromy. Hasiči je ráno odstraňovali v devíti případech, na Semilsku, Českolipsku a Jablonecku.

Na silnicích Vysočiny se tvořily sněhové jazyky. Sněhu moc od čtvrtka nepřipadlo, ale v pátek foukal silný vítr, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby Dalibor Tomšů. Některé úseky museli silničáři prohrnovat opakovaně, mimo jiné hlavní tah 38 u Želetavy.

Kvůli sněhovým jazykům mohly být podle dispečera v některých místech s otevřeným terénem silnice obtížně průjezdné pro kamiony. Autobus uvázlý v závějích vyprošťovali hasiči okolo páté hodiny ranní u Opatova na Třebíčsku, použít museli automobilový jeřáb. Nikdo se nezranil.

Další autobus vyprošťovali v pátek ráno hasiči Jihomoravského kraje na silnici mezi obcemi Krásensko a Podomí na pomezí Vyškova a Blanenska. V autobuse, který částečně skončil ve sněhem zavátém příkopu, cestovalo asi dvacet cestujících, nikdo se nezranil.

Na kluzké vozovky a sněhové jazyky si v pátek ráno museli dát pozor řidiči ve vyšších polohách Olomouckého kraje, kde byly od nočních hodin sněhové přeháňky. V celém kraji foukal silný vítr, místy se tvořila mlha.

Kluzkou vozku měl po sněhových přeháňkách také čtrnáctikilometrový úsek silnice přes Červenohorské sedlo na pomezí Šumperska a Jesenicka. Silnici tam pokrývala vrstva rozbředlého sněhu a v jedné ze zatáček uvázl polský kamion.

Silnice na Vsetínsku byly jízdné jsou se zvýšenou opatrností, silničáři varovali, že po chemickém ošetření byly cesty mokré a mohou namrzat. Na silnicích nižší třídy byly v okrese v některých místech zledovatělé vrstva sněhu, ve vyšších polohách na silnicích udržovaných kamennou drtí zůstávala ráno uježděná vrstva sněhu, někde ledové koleje.

Většina silnic v Moravskoslezském kraji byla po čtvrtečním odpoledním a večerním sněžení v pátek sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Na Opavsku se mohly tvořit sněhové jazyky, varovalo ŘSD.

Pro nákladní vozy těžší 12 tun je nadále uzavřený pětadvacetikilometrový úsek silnice I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Bílou v Beskydech na Frýdecko-Místecku. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, se nesmí solit a v kopcích je ledovka.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat