Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Východ republiky zasáhnou silné bouřky. Menším tokům hrozí rozvodnění

ilustrační snímek foto: Kateřina Koubová

Velmi silné bouřky hrozí až do večera v části východních Čech, na Vysočině, Moravě a ve Slezsku. Stupeň nebezpečí je podle meteorologů vysoký. Napršet může ojediněle až 70 milimetrů. Hrozí rozvodnění menších toků. O něco mírnější bouře se čekají i na jihu Čech.
  9:21

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí od osmi hodin ráno do osmi hodin večer pro Pardubický kraj, Jihomoravský kraj, Vysočinu, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Silné bouřky pak meteorologové očekávají také v Jihočeském kraji.

Ojediněle může prudce stoupnout hladina menších toků.

„Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem a podobně,“ varují meteorologové.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

ČHMÚ také varuje před nárazy větru, které mohou lámat větve či vyvracet stromy. Upozorňuje, že lze očekávat výpadky v energetice či problémy v dopravě. Doporučuje proto zabezpečit okna či dveře, při řízení pak snížit rychlost jízdy. Lidé by také neměli vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Výpadky proudu, přerušený festival

Silné bouřky působící škody trápí Česko již od začátku léta. Území republiky zasáhly naposledy v pátek, také ve východní části země. Tisíce domácností přechodně připravily o dodávky elektřiny, organizátoři museli kvůli počasí dočasně přerušit festival taneční hudby Beats for Love v Ostravě.

Páteční bouřky

Podle Českého hydrometeorologického ústavu vykazovala páteční bouřka znaky supercely a přinášela nárazy větru až přes 80 kilometrů za hodinu, kroupy přes tři centimetry a místy velmi intenzivní srážky. Supercelární bouře je typ bouře tvořená jednou dominantní buňkou.

Vítr místy lámal stromy a strhával části střech, škody byly také po kroupách. Pravděpodobně úder blesku pak způsobil v pátek před půlnocí požár střechy domu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat