Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Víkend slibuje na horách sníh, nedělní ráno bude s minus 7 stupni nejchladnější

ilustrační snímek foto: Jan Pešek, MF DNES

Inverze bude podle meteorologů ve čtvrtek pomalu končit. V pátek do Česka s tlakovou níží dorazí větrnější počasí a sněžení na většině území. Při severním až severovýchodním větru může na návětří hor spadnout až 10 cm sněhu. Na jihovýchodě Čech naopak spadne jen sněhový poprašek, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
  7:19

Teploty ve čtvrtek po ránu se pohybují většinou pod bodem mrazu. Nejchladněji je na Šumavě, kde teploty klesly i pod minus 15 stupňů Celsia (Rokytská slať, Kvilda-Perla a Březník). Maximální teploty přes den budou kolem 0 stupňů, což je lehce pod dlouhodobým průměrem. Nejchladnější bude nedělní ráno, teploty by měly klesnout na hodnoty kolem minus 7 stupňů.

„O něco vyšší teploty, a to jak minimální, tak maximální, čekáme začátkem příštího týdne. Ten začne poměrně větrným počasím s četnějšími srážkami, které zejména na hory přinesou čerstvou sněhovou pokrývku,“ uvádí meteoroložka Michaela Valachová z ČHMÚ. V nižších polohách se ale vzhledem k teplotám nad bodem mrazu vyskytnou i srážky smíšené nebo dešťové.

Ve čtvrtek bude převážně zataženo, jen ojediněle zejména na horách skoro jasno. Ojediněle, postupně místy slabé sněžení. Zpočátku ojediněle mlhy, i mrznoucí. Nejvyšší teploty -2 až +2 stupňů Celsia, v 1000 m na horách kolem -5 stupňů. Slabý proměnlivý nebo severní vítr do 3 m/s.

V noci na pátek předpokládají meteorologové většinou zataženo, ojediněle přechodně polojasno. Místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší teploty 0 až -4 stupňů, při zmenšené oblačnosti kolem -7 stupňů. Slabý, k ránu postupně mírný severovýchodní až severní vítr 2 až 5 m/s.

V pátek přes den bude stále většinou zataženo, ojediněle zejména v závětří severních a východních hor přechodně polojasno. Postupně na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky, na návětří hor i sněžení trvalejší. Nejvyšší teploty -3 až +1 stupňů Celsia. Mírný severovýchodní až severní vítr 2 až 6 m/s.

V sobotu bude většinou zataženo, v závětří severních a východních hor místy a přechodně až polojasno. Zpočátku na většině území, během dne místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Večer místy ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty -1 až -5 stupňů Celsia, při slabém větru a zmenšené oblačnosti kolem -7 stupňů. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 stupňů. Mírný severní, na Moravě a ve Slezsku až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s se bude v Čechách večer měnit na severozápadní. Na jihozápadě vítr slabý do 4 m/s.

V neděli čekají meteorologové oblačno až polojasno, místy přechodně zataženo. Ojediněle sněhové přeháňky. Večer od severozápadu přibývání frontální oblačnosti. Nejnižší noční teploty klesnou na -4 až -9 stupňů, při zataženu nebo mírném větru kolem -3 stupňů. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 stupňů. Slabý severozápadní až západní vítr 1 až 4 m/s, na severu Moravy a ve Slezsku zpočátku mírný severovýchodní 2 až 6 m/s.

V pondělí bude oblačno až zataženo občas sněžení, během dne proměnlivá oblačnost sněhové přeháňky, pod 400 m srážky smíšené. Na horách sněžení trvalejší a vydatnější. Nejnižší noční teploty -1 až -5 stupňů Celsia, na Moravě při zeslabení větru a malé oblačnosti až -8 stupňů. Během noci od západu oteplování. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 stupňů. Čerstvý jihozápadní, postupně západní vítr 4 až 8 m/s, místy v nárazech kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s. Na horách meteorologové očekávají tvorbu sněhových jazyků.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor:

Mohlo by vás zajímat