10. srpna 2017 11:01, aktualizováno  15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko čekají bouřky a teplotní hranice. Na Moravě až 36 stupňů, na západě země jen 20

Letní počasí (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní počasí (Ilustrační foto) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Na většině území se odpoledne, večer i v noci na pátek vyskytnou bouřky. Doprovodí je déšť, místy intenzivní, na menších tocích proto hrozí zvednutí hladin. Republiku navíc rozdělí ostrá teplotní hranice. Na Moravě bude až 36 stupňů, na západě jen 20.

Nad střední Evropou se podle meteorologů nadále vlní výrazné frontální rozhraní oddělující velmi teplý vzduch na východě a chladný na západě. Právě v oblasti frontálního rozhraní se budou vyskytovat přeháňky a bouřky, místy i intenzivní s úhrny až kolem 50 milimetrů a s nárazy větru přes 90 km/h, někde mohou padat i kroupy, uvedl ČHMÚ. Výstraha neplatí pouze pro Karlovarský kraj a část Ústeckého a Plzeňského kraje.

Vzhledem k očekávanému přívalu srážek proto nelze vyloučit krátkodobé překročení prvního, případně druhého, stupně povodňové aktivity na menších tocích, upozornili meteorologové. Přes Ústecký kraj, Moravu a Slezsko se silná bouřka přehnala už v noci na čtvrtek.

Morava pak může očekávat silná vedra. Na východě a jihovýchodě země vystoupají teploty až na 36 stupňů Celsia, na západě republiky bude přitom kolem 20 stupňů, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nejvyšší teploty jsou tak v širokém rozmezí. Vedra budou dnes panovat v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, výjimkou jsou místa nad 600 metrů nadmořské výšky. V Jeseníkách a Beskydech bude kolem 26 stupňů Celsia, uvedl ČHMÚ.

Bouřky zaměstnaly hasiče

Bouřky, které se po půlnoci přehnaly přes Ústecký kraj, nejvíce zaměstnaly hasiče v Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. V Olomouckém kraji zastavily popadané stromy na více než pět hodin vlaky mezi Olomoucí a Prahou. Doprava byla na hlavním koridoru přerušena v úseku mezi Lukavicemi a Štěpánovem, kde začaly na trať padat stromy před 04:00.

Další problém byl na úseku Moravičany - Lukavice, kde bouřka způsobila poruchu trakčního vedení. Vlaky se po jedné koleji rozjely kolem 09:15, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Zastavení dopravy postihlo i dálkové noční spoje a desítky rychlostních i osobních vlaků. Dráhy nemohly nasadit náhradní autobusy, popadané stromy totiž zkomplikovaly dopravu i na okolních silnicích.

Několik silných bouřek se krajem prohnalo před 04:00. Hasiči řešili už téměř 160 událostí. Stromy zkomplikovaly dopravu kromě železnice i na silnicích, kvůli popadaným stromům byla časně ráno neprůjezdná například dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. V pěti případech vítr poškodil, či uvolnil střechy domů a výrobních hal. Nejhorší situace byla podle hasičů v Hněvotíně, kde vítr odnesl plechovou střechu o rozměrech asi deset krát 20 metrů, a v Řimicích, kde skončil celý dům bez střešní krytiny.

Silné bouřky zaměstnaly hasiče také v Moravskoslezském kraji. K dnešnímu poledni evidovali na 140 zásahů, především u spadlých stromů a větví, v několika případech i u střech poškozených větrem. Strom například ráno spadl na vedení u tramvajové linky 5 z Ostravy do Kyjovic ve Vřesině. Místo tramvají musely nějakou dobu jezdit autobusy. V obci Mladecko na Opavsku zase spadl strom do cesty autu a řidič musel sjet do příkopu. Odstraňovat popadané stromy či sloupy museli i jihomoravští hasiči, zasahovali zhruba šedesátkrát.

Popadané stromy způsobily na jihu Moravy také přerušení dodávek elektrického proudu. Největší problémy byly na Vyškovsku a Blanensku, sdělila mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz