15. února 2014 15:34, aktualizováno  16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zima nedorazí. Čekají nás teploty do 7 stupňů, přibude srážek

Zima - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima - ilustrační | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PRAHA Následující čtyři týdny budou podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teplotně i srážkově průměrné. Maximální teploty se budou průměrně pohybovat od čtyř do sedmi stupňů Celsia. Minimální průměrné teploty očekávají meteorologové okolo minus dvou stupňů. Více srážek by mělo podle dlouhodobé předpovědi spadnout v příštím týdnu a v polovině března.

Dlouhodobě je průměrná teplota v období od 17. února do 16. března 1,6 stupně Celsia. Následující čtyři týdny by se od toho neměly příliš odchýlit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ještě první týden období by měl být teplotně nadprůměrný. Poslední týden v únoru a první týden v březnu budou spíš průměrné a poslední týden období do poloviny března teplotně podprůměrný s pravděpodobností 50 procent," uvedli meteorologové.

Průměr maximálních teplot vzduchu bude na začátku období kolem čtyř stupňů, postupně bude stoupat, ovšem ne výrazně, na konci sledovaného období se dostane zhruba na sedm stupňů.

"Srážkově očekáváme období jako celek průměrné. V průměru bude více atmosférických srážek v prvním a posledním týdnu období," dodal ČHMÚ.

Na jihu Čech padlo několik teplotních rekordů dne

Nejtepleji dnes bylo na Šumavě, v Černé v Pošumaví ve 13:40 naměřily přístroje jarních 18,1 stupně Celsia. Padl tak rekord z roku 1994.

Nejstarší maximum dne bylo překonáno ve Vyšším Brodě, a to z roku 1974. Tehdy tam naměřili 12,6 stupně, dnes o 3,8 více.

Rekord padl také v Lenoře, kde teplota vzduchu stoupla k 16,4 stupně Celsia, řekl českobudějovický meteorolog Martin Modlitba. Podle internetových map aktuálních teplot bylo dnes zřejmě na jihu Čech nejtepleji v zemi.

Lidovky.cz, ČTK

RD v Kostelci na Hané
RD v Kostelci na Hané

Legionářská, Kostelec na Hané, okres Prostějov
2 990 000 Kč