Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do Česka dorazily bouřky z Německa. U Olomouce se voda vylila na dálnici

Hasiči na Olomoucku přehrazují místo, odkud se voda po silné bouřce valila na D1. (31. května 2024) foto: X: Hasiči Olomouc

Výstrahy meteorologů před srážkami se naplnily. Česko zasáhly bouřky, které přišly z Německa. V západní části Čech, v části Plzeňského kraje je dokonce vyhlášena povodňová pohotovost. Prudký vzestup se očekává u Mže a Radbuzy. Prudší srážky se již vyskytují na velké části Česka, hasiči museli zasahovat u několika událostí na Olomoucku, tam se voda vylila i na dálnici D1.
  12:25aktualizováno  20:20

Hasiči už řešili několik událostí na Olomoucku, kde voda zaplavila komunikaci. V Hranicích jednotky odčerpávali sklepy, u dálnice D1 ve vesnici Velká si museli pomoct i s pytli s pískem. Situace se již uklidňuje.

Ve středních Čechách od dnešních 15:00 vyjížděli k 24 případům, které souvisely s počasím. Nejčastěji čerpali vodu ze zatopených sklepů či kanalizace. Napilno měli hlavně v Tuchorazi na Kladensku, kde přívalový déšť zaplavil ulici. V nejhlubších místech dosahovala voda 1,5 metru, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář.

„Na místo jsme vyslali velkokapacitní čerpadlo, které odčerpávalo nahromaděnou vodu,“ uvedl Bakalář. Společnost ČEZ podle něj odpojila oblast od elektrické energie a policie uzavřela provoz.

Nejvíc zásahů měli hasiči na Kladensku, v okrese Praha-západ a na Berounsku. V deseti případech čerpali vodu, v šesti případech odstraňovali nebezpečné stavy a pětkrát vyjížděli ke spadlým stromům. V Brandýsku na Kladensku zasahovali u narušené obvodové zdi garáže. V Hostivici u Prahy vyjížděli k rozvodněnému potoku, kam bylo nutné navézt pytle s pískem.

U srážek srážky na západě Čech se čekají úhrny 30 až 60 milimetrů, lokálně až 80 milimetrů.

„Jednat se bude většinou o srážky trvalejšího charakteru, ale s proměnlivou intenzitou a kratšími přestávkami. Intenzivnější srážky výjimečně doprovodí i bouřky,“ uvedli meteorologové.

Kvůli silnému dešti a nasycené půdě budou stoupat hladiny některých řek i menších toků. Během soboty se očekává dosažení 3. stupně povodňové aktivity na Radbuze a Mži. Překročení druhého stupně se čeká hlavně na tocích v povodí horní Ohře.

V důsledku dotoku stoupne nad druhý stupeň povodňové aktivity i hladina střední a postupně dolní Berounky. Na tocích odvodňujících Šumavu očekáváme dosažení prvního stupně povodňové aktivity.

V některých oblastech České republiky už začaly státní podniky Povodí regulovat odtok z vodních nádrží, aby minimalizovaly riziko povodní, stojí v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství. Státní podnik Povodí Ohře vypouští nádrže Skalka, Jesenice a Nechranice. Ostatní nádrže v působnosti podniku, které mohou ovlivnit povodně, jsou již předvypuštěné a před nastupujícím deštěm budou otevírány postupně.

„Naši vodohospodáři odvádějí dlouhodobě dobrou práci. V případě povodňového nebezpečí reagují rychle a přesně, jak je potřeba. Mají rovněž k dispozici povodňové plány, které obsahují různé situace a možnosti, jak je v součinnosti s ostatními povodími co nejlépe zvládnout. Už nyní dělají v ohrožených povodích maximum, aby případné povodně způsobily co nejmenší škody,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

S ohledem na nepříznivé počasí se již například zrušili akce pro děti v různých obcích na Litoměřicku, nebo Děčínsku.

Před silnými dešti varuje i Německo

Varování před vydatnými srážkami, a to až do neděle, vydalo i Německo. Silné deště zaznamenalo především na jihu svého území, píše Bild. Na některých tratích jsou v důsledku poškození tratě přesměrované vlaky.

Pásmo kolem řeky Main oddělující severní a jižní část Německa očekává během 72 hodin tolik srážek, kolik tam v tomto ročním období spadne za celý měsíc. V Bádensku-Württembersku dokonce podle Bildu hrozí až největší povodeň za sto let. Ve městě Chemnitz už radnice postavila protipovodňové zátarasy, které chrání především centrum města.

V Německu v pátek ještě zpřísnily svou výstrahu pro jihozápad země, kde má v některých místech napršet až 150 milimetrů srážek. „To, co tu naprší za dva dny, normálně naprší za celý měsíc,“ uvedli meteorologové. Nejhorší situace se očekává v zemských obvhodech Švábsko a Ostalb.

Autoři: , ,