Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V neděli bude extrémní horko. Nejvíce v Praze, Středočeském i Ústeckém kraji

ilustrační snímek foto: Anna Vavríková, MAFRA

Meteorologové naměřili v sobotu na pěti stanicích teplotu přes 35 stupňů. Česko tak zažilo první supertropický den v letošním roce. Nejtepleji bylo na stanici Vaňov v Ústí nad Labem, kde naměřili 35,7 stupně, uvedli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha meteorologů před extrémním horkem platí i na neděli. Teploty mohou dosáhnout i 38 stupňů.
  12:53aktualizováno  18:26

Meteorologové před vysokými teplotami varují hlavně v Praze a částech Středočeského a Ústeckého kraje. Ve zmíněných oblastech bude platit extrémní stupeň nebezpečí. Teploty tam odpoledne překročí 37 stupňů. Tropické teploty budou v neděli panovat téměř na celém území Čech a na jihu Moravy, přes 34 stupňů bude zejména na severozápadě Čech i v sobotu.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zpřísnil již platnou výstrahu na tento víkend. Největší horka hrozí v neděli mezi polednem a desátou hodinou večer.

Teploty nad 31 stupňů očekávají meteorologové už téměř na celém území Čech a na jihu Moravy. „Zejména v západní polovině Čech budou teploty překračovat 34 stupňů, v části Středočeského a Ústeckého kraje i 37 stupňů Celsia. Proto zde byl zvýšen stupeň výstrahy na extrémní,“ informoval ČHMÚ.

Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí se týká Prahy, regionů Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Český Brod, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Neratovice, Rakovník, Říčany a Slaný ve Středočeském kraji a oblastí Bílina, Litoměřice, Louny, Lovosice, Most, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem a Žatec v Ústeckém kraji. Platí od nedělního poledne do 22:00.

Tropické teploty se však v neděli nevyhnou ani dalším krajům. Oranžový, vysoký stupeň nebezpečí platí v sobotu odpoledne a večer v Praze, Středočeském, Plzeňském kraji, dále také v Karlovarském kraj, Ústeckém a Libereckém kraji. Obyvatelé těchto krajů by měli počítat s tím, že se teploty vyšphají nad 34 stupňů.

Teplotní rekordy v sobotu podle meteorologů padly na 13 zhruba ze 160 stanic v zemi, které měří nejméně 30 let. Nové maximum zaznamenaly také dvě stanice s víc než stoletou historií - na Milešovce bylo 31,7 stupně a v Teplicích naměřili 35,3 stupně Celsia.

Výstraha před horkými teplotami v sobotu platí do desíti hodin večer. „Dnes budou maximální teploty vzduchu zejména v severozápadní polovině Čech překračovat 31 stupňů, místy i 34 stupňů Celsia,“ sdělil ústav.

Nynější velmi horké a suché dny ukončí v pondělí studená fronta, s níž zřejmě do části Česka dorazí i silné bouřky.

Horko představuje velmi vysokou zátěž pro lidský organismus, zvyšuje také nebezpečí přehřátí a dehydratace. „Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami, omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách,“ uvádí ČHMÚ.

Lidé by také měli věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům. Ústav dále uvádí, že v důsledku přetrvávajícího sucha doplněného o vysoké víkendové teploty, hrozí vysoký stupeň nebezpečí požárů. Z toho důvodu meteorologové apelují, aby lidé nerozdělávali v přírodě a lesích ohně nebo nevypalovali trávu.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat