Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Česku opět hrozí silné bouřky. Na jihu Čech se mohou rozvodnit menší toky

Následky bouří, které se prohnaly Českem v noci z pátku na sobotu. (2. července 2022) foto: HZS ČR

Od pondělního odpoledne až do úterního rána hrozí na jihu Čech, Vysočině, části východních Čech a na Moravě a ve Slezsku silné bouřky. Mohou je doprovázet přívalové deště, kdy místy naprší až 35 milimetrů a lokální bouřky. V místech, kde je nasycená půda po předchozích deštích hrozí i vzestupy hladin. „Bouřky budou během noci od jihozápadu postupně přecházet do deště,“ doplnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
  11:59

„V oblastech s vyšším nasycením na jihu Čech může docházet k prudkým vzestupům hladin menších toků,“ doplnili meteorologové. Například pro Jihočeský kraj vydal ČHMÚ výstrahu před prudkým vzestupem hladin menších toků. Meteorologové zároveň varovali před zatopením podchodů, podjezdů či sklepů.

„Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty,“ varoval dále ústav. Ten rovněž doporučuje, že při řízení vozidla v bouřce je nutné snížit rychlost jízdy a jet opatrně.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí pro jižní Čechy, Vysočinu a okolí Znojma od pondělních 15:00 do úterních 06:00, pro východní Čechy, Moravu a Slezsko pak od 18:00 do úterních 08:00 hodin.

Začátek týdne přinese tropické třicítky

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V dalších dnech můžeme očekávat teploty blížící se k tropické třicítce. Z důvodu studené fronty však s velkou oblačností a na jihovýchodě také s přeháňky a místy i bouřky. Ve druhé polovině týdne se pak výrazně ochladí, a to až o deset stupňů Celsia. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V severozápadní polovině Čech se budou na začátku týdne podle ČHMÚ naopak srážky objevovat sporadicky a přechodně může být až polojasno. Počátek týdne bude podle předpovědi nejteplejší.

„Naproti tomu ve druhé polovině týdne k nám bude po přední straně tlakové výše se středem jihozápadě od Irska proudit chladnější vzduch. Před námi jsou proto prozatím nejchladnější dny od konce května. Denní maximální teploty se budou pohybovat kolem 20 °C, tj. očekáváme teploty až 3 °C pod dlouhodobým průměrem,“ uvedl meteorolog Pavel Borovička.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat