Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do Česka se vrací bouřky a lijáky. Hrozí i to, že se zvednou hladiny řek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu v poledne vydal výstrahu před bouřkami, které mohou zasáhnout zejména Vysočinu, jižní a západní Moravu. Bouřky podle meteorologů budou postupně večer přecházet v oblasti Moravy a Slezska v trvalejší a vydatnější déšť, který setrvá až do nedělního rána či dopoledne. Současně varovali před možným zvedáním hladin řek.
  12:29

„Studená fronta přechází přes naše území k východu. Na družici je krásně strukturovaná a do Čech - zejména na západ a severozápad, přináší i slabší plošnější déšť,“ uvádí na sociální síti X meteorologové.

V sobotu později odpoledne, večer a v noci na neděli očekávají ve východní polovině území Česka místy velmi vydatné srážky způsobené kombinací bouřek a deště.

„Nejprve se mohou na západě a jihozápadě Moravy objevit v bouřkách krátkodobé přívalové srážky kolem 25 mm. V dalším období se pak ve východní polovině území vyskytne trvalejší déšť, místy intenzivní, podpořený i slabší bouřkovou činností,“ uvedlo ČHMÚ.

Zvyšování hladiny řek na Vysočině či Moravě

Celkové srážkové úhrny za dané období mohou podle meteorologů v extrémech dosáhnout i kolem 70 mm. „V místech s vyšším nasycením půdy může dojít k rychlému odtoku vody z krajiny, případně k lokálnímu zaplavení níže položených míst,“ doplnili s tím, že v reakci na srážky se očekává v ojedinělých případech dosažení 1., výjimečně i 2. stupňů povodňové aktivity, a to převážně na území Vysočiny a na západě Jihomoravského kraje.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V této souvislosti meteorologové vydali také varování. „Zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Zhoršený odvod srážkové vody kanalizací. Riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě,“ vyjmenovali možná nebezpečí.

Současně proto doporučují při dešti snížit rychlost při jízdě autem a jet velmi opatrně. „Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací,“ dodali.

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: